Zalatana
Top

Polisa

W sierpniu 2019 roku Tajlandia zmieniła prawo odnośnie pomocy medycznej. Koszty leczenia obliczane są według różnych stawek. Mogą one sięgać nawet 100 tysięcy. Turyści płacą oczywiście więcej. Ubezpieczenie w 2020 roku będzie zatem wyższe. Na polisie nie warto jednak oszczędzać. W dzisiejszych czasach firmy ubezpieczeniowe prześcigają się w pomysłach, zanim jednak dokonacie wyboru warto upewnić się, czy nasze ubezpieczenie dopasowane jest do naszych potrzeb. Ubezpieczenie powinno zawierać leczenie stomatologiczne, ratownictwo, transport medyczny, do miejsca zamieszkania na terenie RP. Ważne jest ubezpieczenie na wypadek odwołanego, opóźnionego lotu, pomoc prawna NNW i KL, OC, bagaż w tym elektronika i sprzęt sportowy. My skorzystaliśmy z ubezpieczenia AXA. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości zadzwońcie do ubezpieczyciela i dopytajcie o szczegóły.

Podróże to jedyna rzecz, na którą wydajemy pieniądze, a stajemy się bogatsi

Anonim

Transfer z lotniska

Z lotniska do miejsca naszej destynacji możemy dostać się na kilka sposobów. Wszystko zależy od sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Jeśli chcemy dotrzeć do dużego miasta dobrym rozwiązaniem będzie kolejka czy autobus AirPortExpress. Jeśli natomiast wynajmujecie pokój w małym, nieznanym hoteliku warto skorzystać z taksówki. Tutaj jedna ważna uwaga. Niestety spotkaliśmy się z sytuacją, że taksówkarz w Bangkoku nie miał pojęcia, w jaki sposób posługiwać się google maps i krążyliśmy po mieście dobre dwie godziny. Warto zatem pokazać zdjęcie z nazwą miejsca zamiast podawać nazwę małej uliczki na „zadupiach”miasta. Najtańszym sposobem jest kolejka, którą można dojechać do centrum. Stacja znajduje się na poziomie B1. Koszt biletu to około 40 BHT (5 pln). Kolejka kursuje od 6.00-24.00. Autobusem AirPortExpress dojechać można m.in. do Silom Road, Khao San Road, Central World. Koszt to 150 BHT (18 pln). Podróż autobusem komunikacji publicznej to około 35 BHT (4 pln) (. Z lotniska do centrum Bangkoku jedzie się około godzinę. Taksówki z lotniska odjeżdżają z poziomu 1, przy wyjściach 3,4,7 i 8. Najpierw pobieramy bilet z numerem stanowiska, na którym czeka nasza Tajska Taksówka. Jeśli podróżujesz większą grupą, jest szansa na negocjacje. Wtedy wracasz do biletomatu i powtarzasz procedurę. Kurs powinien wynieść 300-400 BHT (37-50 pln).

Bagaż rejestrowany

Opłata za bagaż jest zależna od trasy i terminu podróży oraz wagi bagażu rejestrowanego. Zasadniczo bagaż do 15 kg, to koszt 45-180 pln w przypadku zakupu online. W przypadku zakupu na lotnisku to 115-225 pln. O tym, ile zapłacicie za bagaż w najpopularniejszych liniach i co możemy do niego zapakować przeczytacie tutaj .

Prowizje za płatność kartą, wypłaty z bankomatów

Płacenie kartą kredytową w Tajlandii nie różni się od tego w Polsce. Przy transakcji nie jest pobierana żadna prowizja, ponosi ją sprzedający. Inaczej wygląda sprawa wypłaty z bankomatów. Tajlandia żyje z turystyki, zatem banki wykorzystują to i naliczają wysokie prowizje. W większych miastach bankomaty są wszechobecne, są one również na wyspach. Najlepiej skorzystać z urządzeń ustawionych w bankach czy sklepach, aby nie paść szybko ofiarą złodziei. Wypłata gotówki, odbywa się w tajskich bath THB. Każdy bankomat nalicza prowizję za wypłatę pieniędzy i każdy w Tajlandii nalicza taką samą tj.200 THB ( 25 pln), dlatego nie warto wypłacać małych kwot. Przed ostatecznym potwierdzeniem wypłaty, bankomat zapyta nas, czy akceptujemy prowizję. Nie ma możliwości, żeby wypłacać pieniądze bez prowizji.

dodaj komentarz