Zalatana
Top

Położona w dolinie Gwadalkiwiru, u stóp gór Sierra Morena Kordoba, ze względu na wspaniałe zabytki, została wpisana na listę UNESCO. Nie ma co się dziwić, praktycznie na każdym kroku zachwycaliśmy się pięknem tego miasta, w którym cywilizacje muzułmanów, żydów, katolików i chrześcijan pozostawiły swoje ślady. Kordobę można zwiedzać cały dzień, a i tak nie zobaczy się wszystkiego, dlatego warto poświęcić na to miasto więcej czasu, choć są i tacy, którzy przyjeżdżają tu tylko dla jednej, głównej atrakcji – La Mezquita. Wszystkie atrakcje, które według mnie zasługują na uwagę, miejsca, gdzie można zjeść i inne ciekawostki, znajdziecie na opracowanej przeze mnie mapie.

Podróżować znaczy żyć. A w każdym razie żyć podwójnie, potrójnie, wielokrotnie

Andrzej Stasiuk, "Fado"

La Mezquita

Świątynia muzułmańska z pięknym ośmiokątnym mihrabem, z kopułą w kształcie muszli.

Wielki Meczet w Kordobie, był wielokrotnie przebudowywany i dziś służy za katedrę rzymskokatolicką. Należy do jednych z najbardziej znanych na całym świecie, a to za sprawą słynnej sali, zwanej Lasem Kolumn. Jest też największym „byłym” meczetem w Europie. Jego powierzchnia to 23000 m2. Ciekawostka jest fakt, iż obecnie, znajdują się tutaj aż 544 kolumny. Ów Las Kolumn sprawia wrażenie, że wnętrze jest jeszcze większe niż w rzeczywistości. Pomalowane na biało i czerwono klińce łuków dodają konstrukcji lekkości.

Z meczetem wiąże się pewna historia. W dniu 31 marca 2010 roku w Wielką Środę, grupa około 100 aktywistów (muzułmanów z Austrii), pod pozorem zwiedzania wtargnęła do środka. Na znak przywódcy, zaczęli się modlić. Całe zdarzenie, zostało przerwane przez ochronę i policję. Po przepychankach, aktywiści zostali usunięci z katedry. W wyniku „starcia” dwóch ochroniarzy zostało rannych, przy jednym z muzułmanów znaleziono nóż. Budowlę, można zwiedzać w ciągu dnia (Catedral de Cordoba), oraz z efektami wizualno – świetlnymi nocą (vistita nocturna). Bilety w cenie 11 euro od osoby dostępne są na miejscu. Poza sezonem nie ma problemu z ich zakupem bezpośrednio przed zwiedzaniem, natomiast w sezonie warto zaopatrzyć się w nie wcześniej, żeby uniknąć stania w kolejkach np. na oficjalnej stronie. Tam też znajdziecie szczegółowy cennik, oraz godziny otwarcia. Zarówno ceny biletów, jak i godziny otwarcia mogą ulec zmianie. Ze względu na swoją wyjątkowość, w 1984r., meczet został wpisany na listę UNESCO.

Most Rzymski Puente Romano

Puente Romano. Most, który służył jako przejście przez rzekę Gwadolkiwir, jest jednym z najlepszych punktów widokowych. Ciekawostkę stanowi fakt, że przez dwa tysiące lat, był to jedyny most w Kordobie. Na jego skraju, znajduje się wieża z epoki muzułmańskiej Torre de la Calahora, w której mieści się interaktywne muzeum. Wstęp na most jest bezpłatny. Robi wrażenie za dnia i wieczorem, kiedy jest pięknie oświetlony.

Dzielnica Żydowska

Charakterystyczna zabudowa, wąskie uliczki i piękne dziedzińce ukryte pomiędzy nimi, to tylko kilka z powodów, dla których ten punkt powinien znaleźć się na mapie Cordoby. Największym zabytkiem, jest tutaj Synagoga. Być może nie robi ona „piorunującego wrażenia”, ale zyska na pewno uznanie, zważywszy na fakt, że pochodzi z 1315 roku. Jest jedną z trzech zachowanych w Hiszpanii i pochodzących z tego okresu. Przechadzając się uliczkami, nie można oprzeć się wrażeniu, że cofnęliśmy się w czasie. Tawerny, bary, są tak urocze, że przyciągają wręcz spojrzenia i zapraszają do środka, na dobre wino, czy żydowską, koszerną kuchnię.

Spacerując uliczkami, z pewnością natkniecie się na Bodega Guzman. Klimatyczne miejsce, w zabytkowej części Kordoby, gdzie znajdziecie dobre wino i tapas, również z opcją na wynos. Bodega, wygląda, jakby zatrzymał się w niej czas. Całość dopełniają drobne elementy wystroju, jak zawieszone na ścianach plakaty, fragmenty starych murów.

Alcazar de los Reyes Christianos

Alcazar wraz z ogrodami o wyjątkowej „urodzie”, uchodzi za drugie po meczecie najczęściej odwiedzane miejsce. Część zabytkowego centrum Kordoby, wpisana na listę UNESCO w 1994r. W budynku znajduje się kilka poziomów. Na pierwszym, znajdują się dwa patia, Patio Maurów i Patio de las Mujeres, wynikające z podziału przestrzeni Alkazaru. Na tym samym poziomie znajduje się dostęp do głównej klatki schodowej i korytarza łączącego Alkazar ze Stajniami Królewskimi. Na kolejnym poziomie znajduje się sala mozaik. Przez mauretańskie patio wchodzi się do ogrodów, rozmieszczonych na trzech tarasach. Składają się one z szerokiej gamy roślinności, basenów i fontann. Na Paseo de los Reyes, spotykają się rzeźby monarchów chrześcijańskich. Wstęp dla osoby dorosłej na dzień dzisiejszy to 5 euro. Dużo droższe bilety, za to z przewodnikiem, można kupić na stronie.

Pałac Viana

Ten imponujący pałac, położony na placu Don Gome, otoczony jest dwunastoma wspaniałymi patiami i pięknym ogrodem . Oszałamiająca różnorodność kwitnących roślin sprawia, że pachnie każdy zakamarek tego wspaniałego muzeum. Oryginalny charakter  XIV-wiecznego pałacu został zachowany, dzięki ostatniej markizie Viana –  Zofii z Lancaster. Wewnątrz, w licznych salach pałacowych znajduje się bogata kolekcja (obrazy, zastawy stołowe, mozaiki, gobeliny, kafelki dekoracyjne, broń palna itp.). Znakomita kolekcja wytłaczanych wyrobów skórzanych i fascynująca biblioteka z XVI-XVIII wieku . Sama jakość eksponatów sprawia, że ​​jest to jedna z najbardziej wartościowych wizyt, jakie może odbyć odwiedzający Kordobę. Pałac można odwiedzać od wtorku do soboty, w godzinach 10.00 – 19.00. W niedziele od 10.00 – 15.00. W poniedziałki nieczynne. Dodatkową atrakcją w okresie przedświątecznym były piękna szopka i pokoje (komnaty) w klimatycznym nastroju Świąt. W tym czasie, wstęp do Pałacu Viana jest bezpłatny.

Co jeszcze?

W Kordobie jest tak wiele zabytków i urokliwych miejsc, że można wymieniać długo i zapewne do listy każdy z Was jeszcze coś dopisze. Jeśli będziecie mieć czas z dodatkowych atrakcji, na uwagę zasługują:

  • Plaza de la Corredere – zabytkowy XVII-wieczny plac miejski, przy którym znajdują się stary ratusz i więzienie
  • Templo Romano – pozostałości po rzymskiej świątyni
  • Minaret z epoki muzułmańskiej – Alminar de San Juan
  • Museo Arquelogico de Cordoba – znajdują się w nim artefakty archeologiczne ze wszystkich epok, od czasów prehistorycznych po średniowiecze, a także sztuka mauretańska
  • Iglesia de la Magdalena – kościół, zbudowany w stylu mudejar. Stanowi część historycznego centrum Kordoby, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i nosi imię towarzyszki Jezusa, Marii Magdaleny
  • Iglesia de San Nicolas – to jeden z dwunastu kościołów, zbudowanych w mieście po podboju króla Kastylii Ferdynanda III w stylu gotycko-mudejarskim

Wszystkie atrakcje znajdziecie na mapie.

Z ciekawostek. 8 km od Cordoby znajduje się Miasto – Pałac. W rzeczywistości są to ruiny, ale niezwykłe, gdyż pałac zbudowany był z marmuru, szlachetnych materiałów i kamienia. Do dziś widać jak wspaniały był to kompleks. Jeśli lubicie takie atrakcje samochód należy zostawić na parkingu u podnóża góry, na której znajduje się pałac. Tam też kupicie bilet i specjalnym autobusem podjedziecie pod ruiny.

Jeśli lubicie zamki około 20 km od Kordoby jest dobrze zachowany zamek Almadorar del Rio.

W mieście spędziliśmy jeden dzień i to zdecydowanie za mało. Jeśli macie czas i chcecie zatrzymać się w tym pięknym miejscu na dłużej, popularne są hotele:

  • Hotel Cordoba Center – w cenie 32 euro za noc. 20 minut spacerem od miasta i meczetu, restauracja oferuje dania sezonowe kuchni śródziemnomorskiej
  • Eurostars Patios de Cordoba – w cenie 30 euro za noc. Położony jest w malowniczej Dzielnicy Żydowskiej w centrum Kordoby, nieopodal ruin rzymskiej świątyni. Na miejscu znajduje się 5 typowych andaluzyjskich dziedzińców.
  • Hotel Selu – usytuowany jest w centrum Kordoby, 10 minut spacerem od dworca kolejowego i Wielkiego Meczetu. Cena 24 euro za noc.

A gdzie zjeść?

Przeglądnęłam oficjalną stronę miasta i rozmaite fora. Na tej podstawie zrobiłam mini listę, którą znajdziecie również na mapce🙂

dodaj komentarz