Zalatana
Top

Alicante położone jest na białym i gorącym wybrzeżu Hiszpanii Costa Blanca. Jest to jedno z ulubionych miejsc na wypoczynek i wakacje. Trudno się dziwić, po pierwsze do miasta latają tanie linie lotnicze między innymi z Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Gdańska i Poznania. Po drugie, znajdziecie tutaj wszystko, czego turysta potrzebuje. Piękne plaże, stare miasto, muzea i historia. Wszystko to sprawia, że jest to miejsce bardzo popularne i często odwiedzane. Centrum mieści się blisko mariny i wybrzeża. Zamek Świętej Barbary oraz piękne bulwary La Explanada de España, to znaki rozpoznawcze Alicante. W mieście, prócz hiszpańskiego, drugim językiem jest język walencki, więc wiele znaków będzie opisanych zarówno w jednym, jak i w drugim. Doświadczyliśmy tego jadąc również do Elche/Elx, czy właśnie do Alicante, którego druga nazwa to Alacant.

Kiedy załapiesz bakcyla podróżowania, nie ma na to żadnego lekarstwa. Już wiem, że będę szczęśliwie chory do końca życia

Michael Palin

Zamek św. Barbary

To jedna z najważniejszych atrakcji Alicante. Usytuowany na górze Monte Benacantil zamek, widać prawie z każdego punktu w mieście. Czy warto wybrać się pieszo? Jasne, że warto, choć jeśli nie macie dość siły, można skorzystać z taksówki, bądź samochodu. Droga na szczyt nie jest trudna, ani specjalnie wymagająca, za to z pewnością „warta przebycia”. Trudy wędrówki w upalny dzień zrównoważą z pewnością piękne zdjęcia panoramy miasta, plaż, które zrobicie po drodze. Zamek św. Barbary został zbudowany przez Maurów, jednak w 1248 r. przejęli go Hiszpanie. Ulegał ciągłym przemianom i modyfikacjom, aż w 1963 r. otwarto go dla turystów.  Na zamek można wejść pieszo, lub wjechać specjalną windą, która wznosi się 140 metrów w górę. Wybraliśmy pierwszą opcję, chociaż, jak doszliśmy do wniosku kondycja już nie ta i zdecydowanie trzeba będzie nad nią popracować:). Co jakiś czas napotkacie przystanki w postaci ławeczek, uroczych punktów widokowych, gdzie można usiąść i odpocząć. To znacznie ułatwia sprawę. Jest tutaj również sporo restauracji z widokiem, w których możecie coś zjeść i napić się. Przed pieszą wyprawą warto zabrać butelkę wody i wygodne buty, najlepiej takie, które nie będą się ślizgać, gdyż momentami jest stromo, a wyświechtane kamienie nie pomagają w drodze na szczyt.

Ulica Grzybów

“Ulica z grzybami” – tak mówi na nią większość osób. Oficjalna nazwa tej ulicy to Calle San Francisco. Początkowo, pod koniec XX wieku, miejsce to owiane było złą sławą. Prostytucja, sutenerstwo i nielegalny biznes rozwijały się w najlepsze. Z początkiem XXI wieku władze Alicante podjęły decyzję o próbie zresocjalizowania ulicy. Na koniec serii zmian, które zaszły była inicjatywa kulturalna w postaci ogromnych rzeźb kolorowych grzybów oraz pomalowania chodnika na żółto-zielone kolory. Ten ruch ze strony miasta sprawił jednak, że ulica szybko zdobyła popularność i stała się miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów, dołączając tym samym do miejscowych atrakcji. To z kolei zachęciło lokalnych przedsiębiorców do otwierania swoich firm. Dziś ta charakterystyczna ulica Alicante przez wiele osób uważana jest za kultową, a sami mieszkańcy ochrzcili ją nową nazwą – Calle de las Setas (Ulica Grzybów).

Plaże w Alicante

Wakacje w Alicante nie mogą obejść się bez wizyty na plaży! A te, są tutaj całkiem ładne. Najczęściej wybieraną jest Postiguet (Playa del Postiguet). W sezonie jest na niej mnóstwo ludzi, więc jeśli wolisz bardziej ustronne miejsca pół-miejskie plaże, które znajdują się w pewnej odległości od centrum miasta będą zdecydowanie bardziej odpowiednie. Godna polecenia jest Plaża San Juan (Playa de San Juan). Plaża o długości blisko 3 km i szerokości miejscami sięgającej 85 m jest doskonałym miejscem na odpoczynek. W Alicante znajduje się też plaża dog-friendly (Playa de Agua Amarga) przystosowana do potrzeb czworonogów. Informacja ta, może być dość istotna dla posiadaczy „futrzaków”, dla których wstęp na większość plaż jest niedozwolony, bądź ograniczony. Wśród innych wspaniałych plaż w Alicante można wymienić: La playa del Saladar Urbanova, Playa de Almadraba oraz malownicze zatoczki Calas del Cabo de las Huertas.

Explanada de España

Szeroka i długa na pół kilometra promenada w Alicante, stanowi również jedną z głównych atrakcji w mieście. Została zbudowana w połowie XX wieku. Najbardziej charakterystycznym elementem jest posadzka z marmurowej mozaiki. Łącznie składa się na nią 6,5 mln układanych na przemian kolorowych elementów. Spacerując po niej, trudno oprzeć się wrażeniu, że podłoga się porusza a przynajmniej faluje. Zdjęcia na pewno nie oddają rzeczywistości, zatem warto wybrać się na spacer. Explanada de España to symbol Alicante.

Rambla de Méndez Núñez i Portal de Elche

Jedna z głównych ulic w Alicante, która oddziela centrum od starej części miasta. Jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc na zakupy, m.in ze względu na bliskość plaży Postiguet (playa del Postiguet). Zatem jeśli planujecie zakupy, chcecie załatwić sprawy w banku, czy zjeść coś dobrego w restauracji, znajdziecie tutaj mnóstwo dużych sklepów, kafejek, restauracji i banków. Przy Rambla de Méndez Núñez znajduje się też Portal del Elche. Niewielki placyk, wybudowany w XIX wieku jako miejsce zaopatrujące w wodę stanowi obecnie ulubione miejsce spotkań mieszkańców. Trudno się dziwić. Zielona enklawa, która mimo swojej lokalizacji w samym centrum miasta, pozwala na chwilę odpoczynku w cieniu rozłożystych, malowniczych drzew, jest dobrym miejscem na kawę w środku dnia, czy dobre lody. Ogromne fikusy mierzące około 6 metrów wysokości! robią wrażenie. Warto zajrzeć tutaj na chwilę, by zregenerować siły, złapać oddech.

Canalejas Park

Canelejas Park na bulwarze blisko Mariny Alicante, to miejsce pełne zieleni oraz pięknych i ogromnych drzew – fikusów o fantazyjnie skręconych korzeniach. Ficus Mirocarpa.Canalejas Park, to najstarszy park w Alicante wybudowany w 1886 roku. Jest to dobre miejsce na ucieczkę przed upalnym słońcem. Park prowadzi od Av Dr Gadea, aż do Plaça de l’Arquitecte Miguel López.

Heladería Borgonesse - najlepsze lody w mieście

Heladeria oznacza lodziarnię, a Heladeria Borgonesse to znane miejsce na mapie gastronomicznej Alicante. Serwują tutaj pyszne lody o smaku turron (charakterystyczny dla rejonu nugat), oraz o smaku pistacji – również z rejonów Torravieja i Alicante. W lodziarni sprzedaje również Polka, która chętnie doradzi Wam, które smaki są szczególnie warte wypróbowania. Możecie również skosztować „próbek” i wybrać smak, który najbardziej przypadnie Wam do gustu. Lody są dość drogie, ale na pewno warto. Cena za porcję od 2,60 euro do 4,60 euro. Lodziarnia warta jest polecenia! Adres: Rambla Méndez Núñez, 7. Heladerie Borgonesse, znajdziecie też w innych miastach.

Mercat Central d’Alacant

Mercat Central d’Alacant to Hala Targowa i market z 1921 roku w Alicante. Ma powierzchnię ponad 8000 m2 i mnóstwo stanowisk i stoisk z jedzeniem. Można znaleźć tutaj wszelkiego rodzaju mięsa, ryby, wędliny, oraz owoce i warzywa z okolicznych upraw. Warto tutaj podejść by zrobić zakupy w Alicante. Market znajduje się przy Av d’Alfons X El Savi, 8. Otwarty jest od 7:00 do 14:30 w tygodniu oraz do 15:00 w święta.

dodaj komentarz