Zalatana
Top

6 stycznia chrześcijanie pamiętają, jako pokłon oddany Synowi Bożemu przez Trzech Mędrców ze wschodu. Symboliczne jest także złożenie darów w postaci kadzidła, mirry i złota.

Kacper, Melchior i Baltazar, brzmiały ich imiona. Cenne dary nieśli Panu, na swych ramionach

znalezione w sieci

El Dia de Los Reyes Magos

W kulturze hiszpańskiej Święto Trzech Króli (El Dia de Los Reyes Magos), to jedno z najbardziej wesołych i kolorowych świąt w roku. W tym dniu, dzieciaki zostawiają przy drzwiach wejściowych, lub na balkonach buty, które w nocy z 5 na 6 stycznia napełniane są cukierkami. Czasem zdarza się węgielek, jeśli akurat ktoś był „mniej grzeczny”. Przy butach, zawsze zostawiane jest sianko (dla wielbłądów) i ciasteczka dla Reyes Magos (Trzech Króli), którzy przynoszą prezenty. Już dużo wcześniej dzieciaki piszą listy do swojego „ulubionego” Króla. Następnie wrzucane są do specjalnych skrzynek, rozstawionych w miastach, w widocznych miejscach. Dorośli dzień wcześniej, lub tego samego dnia kupują ciasto. Roscon de Reyes w formie okrągłego „pączka”, z nadzieniem z bitej śmietany, lub kremu kakaowego, nie jest zwykłym „plackiem”. W środku, znajduje się figurka Króla i ziarno fasoli. Ciasto spożywa się w dniu 6 stycznia w czasie uroczystego śniadania. Dzielone jest równo pomiędzy domowników, jak też ewentualnych gości. Komu trafi się figurka, jest szczęściarzem. Zakłada dołączoną do placka koronę i spełnia się jego zachcianki, dodatkowo ma gwarancję powodzenia w Nowym Roku. Pechowiec, któremu trafi się fasola, kupuje ciasto w kolejnym roku. O tym, jak ważne w Hiszpanii jest Święto Trzech Króli, niech świadczy fakt, że jego obchody rozpoczynają się nawet kilka dni wcześniej, gdy ulicami miast podąża La Cabalgata de Reyes Magos.

Cabalgata de Reyes Magos

Czym jest Cabalgata? To nic innego, jak barwne pochody, którym towarzyszą piękne stroje, głośna muzyka i tony słodyczy wyrzucanych z platform podążających ulicami. Pierwsza Cabalgata w swojej „nowożytnej odsłonie” przeszła ulicami miasta Alcoy, w pobliżu Alicante w 1886 roku. Do dziś organizowane tam Cabalgaty uznawane są za jedne z najpiękniejszych w Hiszpanii. Za to największa parada, niezmiennie od lat ma miejsce w stolicy – w Madrycie.

Większość pochodów organizowana jest 5 stycznia, o zachodzie słońca, zanim Trzej Królowie zdążą rozdać prezenty. Przybycie Mędrców ze Wschodu, to nie byle jakie wydarzenie. Królowie wjeżdżają do miast konno, na wielbłądach a nawet lądują helikopterem na specjalnie przygotowanych placach. W Marbelli Trzej Królowie w tym roku przybyli konno. W Maladze przebywali w Alcazabie (zamku), skąd z niewielkiego balkonu przywitali gości. O 17.00 w dniu 5 stycznia w towarzystwie m.in. straży, aniołów i barwnej świty opuścili Alcazabę. Całości dopełniał występ Miejskiej Orkiestry Malagi, przemówienie i życzenia składane mieszkańcom przez władze miasta. oraz życzenia i podziękowania dla Mędrców recytowane przez dzieci.

Parada, rozpoczęła się na schodach Ratusza na Avenida de Cervantes. 13 kolorowych platform objechało ulice Malagi, począwszy od  Avenida de Cervantes poprzez m.in.

 • Aleję Cervantesa
 • Plac generała Torrijosa
 • Park
 • Plac La Marina
 • Alamedę
 • Most Tetouański
 • Nazareno del Paso
 • Most Nadziei
 • Bramę Morska
 • Plac Marina

Na koniec parady w Cortina del MuelleTrzech Mędrców i towarzysząca im Cabalgata, przeszli przez ulicę Molina Lario, oświetlając drogę pochodniami , aż do Plaza del Obispo.( na schody Katedry).

(więcej o Bożym Narodzeniu pisałam tutaj).

Miasta prześcigają się co roku w tym, któremu należy się tytuł najpiękniej zorganizowanej parady. Każdy mieszkaniec „swojej dzielni” powie, że to właśnie tutaj ma  miejsce najlepsza Cabalgata w całej Hiszpanii. W tym roku mieliśmy okazję podziwiać dwie ze zorganizowanych w Andaluzji – w Marbelli i Maladze.

Marbella, czy Malaga - porównanie

Organizacja Święta Trzech Króli w tym roku, ze względu na pandemię była nie lada wyzwaniem. Władze miast, musiały zadbać, aby wszystko odbyło się zgodnie z obostrzeniami, jakie weszły w życie. Jak to wyglądało? W niektórych miastach impreza miała wyjątkowo charakter statyczny. Platformy wraz z tancerzami, przedstawienia i wszelkie show rozmieszczone były na określonym odcinku (odcinkach) trasy, jaką zazwyczaj przebiegał pochód. Mieszkańcy mogli podziwiać występy w określonych godzinach. Żeby wejść na plac wieczorem, należało wcześniej zapisać się telefonicznie, lub mailowo na określoną godzinę. Tak wyglądało to np. w Marbelli. Ponieważ byliśmy rano, nie było problemu z dostaniem się do środka. Myślę, że potem też by się udało. Hiszpanie są bardzo uczynni i pomocni.

Dodatkowo skrócono trasy, wybrano szerokie ulice, aby ograniczyć gromadzenie się tłumów. W Maladze od 30 grudnia, można było kupić miejsce siedzące w pierwszych trzech rzędach w cenie 7-14 euro.

Oczywiście występy mógł zobaczyć każdy niezależnie od tego, czy miał wykupione miejsce, czy też nie. Czy było warto? Zdecydowanie tak. Nigdy wcześniej nie miałam okazji uczestniczyć w takim wydarzeniu. Dla mnie przypomina to nieco karnawał w Rio de Janeiro. Nieco, bo oczywiste jest, że nie z taką pompą, ale za to z jaką energią. Pomimo obostrzeń, obowiązkowych masek uroczystości sprawiły wiele radości dzieciom i dorosłym. Rozdano kilogramy słodyczy (w Maladze 12 tys.kg.). Na 13 platformach widzieliśmy tancerzy, postaci z bajek i filmów, głównych bohaterów wieczoru, czyli Trzech Króli, żyrafy, anioły i mnóstwo kolorów, śpiewu, tańca i muzyki w cudownej atmosferze. Najbardziej cieszyły się dzieciaki, które rok temu pandemia pozbawiła udziału w uroczystościach, choć niektórym nie było do śmiechu, gdy dostały cukierkiem w oko:). Osobiście wolę „ruchomą formę” tej imprezy, niż statyczną. Wszystko zdecydowanie lepiej się prezentuje. Zwłaszcza nocą podświetlone platformy wyglądają zjawiskowo.

Dodatkowe atrakcje dla dzieci i dorosłych

Jeśli będziecie w Maladze w okolicy Święta Trzech Króli, jest to wydarzenie, którego nie można przeoczyć. W mieście dodatkowo organizowanych jest mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Programy świąteczne, obejmują m.in. pokazy, przedstawienia, festiwale świateł w tym:

 • Pokaz dźwięku i światła na Boże Narodzenie  Bożonarodzeniowy las ”, Calle Marqués de Larios. Od 30 listopada do 4 stycznia. Godziny: 18:30, 20:00 i 21:30
 • Mapping wideo  Opowieść świąteczna ”, (na ścianie Alcazaby). Od 29 listopada do 4 stycznia. Godziny: 18:30, 20:00 i 21:30
 • Zaczarowane Drzewo , Alameda Principal (róg Larios). Od 29 listopada do 4 stycznia. Godziny: 19:15, 21:00 i 22:12
 • Jarmark Bożonarodzeniowy , Plaza de la Marina i Paseo del Parque (strona północna). Od 29 listopada do 6 stycznia. Godziny: od 11:00 do 22:00. 23, 30 grudnia i 5 stycznia do północy
 • Szopka miejska Patio del Ayuntamiento. Od 6 grudnia do 6 stycznia. Godziny otwarcia: od 10:00 do 14:00 i od 17:00 do 21:00
 • Spotkanie Verdiales na Boże Narodzenie , Glorieta del Festero (Paseo del Parque), poniedziałek, 9 grudnia (12:00)
 • Coro son de Málaga , Plaza de Uncibay, Calle Granada i Plaza del Carbón – 12, 13 i 14 grudnia Od 18:00 do 20:00
 • Boże Narodzenie na Plaza de las Flores -18 i 19 grudnia. Od 19:00 do 20:30
 • Duszpasterska CCDR Renfe , Calle Nueva, Calle San Juan i Plaza Félix Sáenz – 19, 20 i 21 grudnia. Od 18:00 do 20:00
 • Cykl koncertów „Muzyka na Boże Narodzenie”. Plaza de la Constitución, we współpracy z Fundacją Muzyczną w Maladze
 • Wspaniała świąteczna impreza dla dzieci , Plaza Enrique García Herrera-Calle Camas, sobota, 21 grudnia. Od 18:00 do 21:00 Musical „Supercalifragilístico”
 • Fiesta mayor de verdiales , C / Escritora Matilde del Nido ( tereny targowe Puerto de la Torre). Sobota 28 grudnia (12:00)
 • Dzwony sylwestrowe , Plaza de la Constitución, wtorek, 31 grudnia
 • Emisariusz i listonosz królewski , Plaza de la Constitución. Od 19:00 do 21:00 (3,4,5 stycznia)

Oczywiście zarówno imprezy, jak też godziny mogą ulec zmianom. Warto sprawdzić, co miasto ma do zaoferowania np. na oficjalnej stronie. Jeśli planujecie dłuższy pobyt w tym pięknym mieście, koniecznie zajrzyjcie tutaj. Po więcej filmów z Cabalgaty, zapraszam tutaj. Na koniec warto wspomnieć jeszcze, że cała impreza nie mogłaby się odbyć, gdyby nie wolontariusze, pracownicy obsługi i przemiła tutaj policja.

dodaj komentarz