Zalatana
Top

Miasto Kwiatów i Miasto Słońca. Tak w skrócie moglibyśmy określić te dwie miejscowości, które są całkiem przyjemną opcją weekendową, jeśli akurat mieszkacie w pobliżu.

Miasta można rozpoznać po panującym w nich ruchu, jak ludzi poznaje się po ich chodzie

Robert Musil, Człowiek bez właściwości

Fuengirola

Miasto sięga swoimi początkami do rzymskich i arabskich cywilizacji. Na górze, na południe, znajduje się arabski zamek, w którym mieszczą się szczątki wczesnoiberyjsko – punickich osiedli, zajętych później przez Rzymian, które stały się miastem znanym w starożytności jako Suel. We wczesnym średniowieczu miasto spłonęło, a jego mieszkańcy przenieśli się do Mijas.  Znany kurort turystyczny oferuje ponad 8 km plaż, a średnia temperatura w ciągu roku nie spada poniżej 18 stopni. Żądni nocnego życia, znajdą tutaj restauracje, bary, kluby dyskotekowe.

Fuengirola, „słynie” głównie z ZOO. Od kiedy kolekcja ciasnych klatek w 2001 roku, została zmodernizowana, aby stworzyć warunki dla lasu tropikalnego, rozpoczęto akcję rozmnażania w niewoli zagrożonych gatunków, badania nad szympansami, oraz w zakresie wpływu i wartości lasu tropikalnego na klimat. Mimo, że Fuengirola jest znana głównie jako kurort, znajdziemy tu również miejsca historyczne, otwarte parki, stary port, który nadal funkcjonuje wśród lokalnej społeczności rybaków. W 2000 roku, kiedy odnowiono zamek, regularnie odbywają się w nim koncerty i imprezy kulturalne. Fuengirola, jest miastem multikulturalizmu, czego wyrazem jest odbywająca się co roku „Feria internacional de los pueblos”, oraz muzułmański meczet – Mezquita, który jest świadectwem dużej arabskiej populacji, zamieszkującej te tereny już setki lat temu.

Atrakcje turystyczne

  • Zamek Sohail – zamek widoczny jest już z daleka i stanowi swoistą wizytówkę miasta. Został zbudowany w 956 r.ne przez Abd-ar-Rahmana III, aby wzmocnić obronę przybrzeżną. Odwiedzać go można od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00 – 14.00, w soboty 10.00 – 14.00, 15.30 – 18.00, w niedziele 10.00 – 14.00, 15.30 – 18.00. Z ciekawostek warto zaznaczyć, że na terenie Castillo Sohail, odbywa się Festival Ciudad de Fuengirola, który należy do jednych z większych festiwali na Słonecznym Wybrzeżu. Latem odbywa się tu również Festiwal Piwa, trwający aż 11 dni. Podczas imprezy, można skosztować produkowanego w Maladze piwa San Miguel, czy Victoria. Zamek, posiada również polski akcent. W 1810 roku, wojska polskie miały swój udział w bitwie pod Fuengirolą.
  • Biopark – znajduje się w samym centrum miasta i jest najczęściej odwiedzanym miejscem przez rodziny z dziećmi. To nic innego, jak wspomniany wcześniej ogród zoologiczny, którego wizytówką jest wiernie odtworzony baobab rodem z Madagaskaru o wysokości 26 metrów. Od czasu otwarcia, Biopark doczekał się licznych publikacji w magazynach The Time, czy National Geographic. Zoo, podzielone jest na części: afrykańską, azjatycką, indyjską i z rejonu Pacyfiku. Zobaczyć w nim można lemury, kazuary, olbrzymie żółwie z Galapagos, legwany, warany z Komodo i wiele innych zwierząt. Nie byłam i nie jestem szczególną zwolenniczką trzymania zwierząt w Zoo, aczkolwiek ten ogród – park, wydaje się być nieco inny, nawet ze względu na towarzyszącą mu ideę ochrony i rozmnażania zagrożonych gatunków.  Szczegółowy kalendarz, wraz z godzinami otwarcia znajdziecie tutaj.
  • Targi – miłośnicy targowisk, znajdą tutaj z pewnością coś dla siebie. Świeże owoce i warzywa, kupicie na targu Mercado de Fuengirola, a wpobliżu meczetu natkniecie się na „Pchli Targ”, na którym sprzedawane są rozmaitości, począwszy od ciuchów, przez książki i rozmaite bibeloty. Oba targi odwiedziliśmy w niedzielę, natomiast przed pójściem na jeden z nich zawsze warto sprawdzić godziny otwarcia. Ciekawym miejscem jest również Mercado de Boquetillo.(w niedzielę nieczynne).
  • Port – wybudowany w XIX wieku port, znajdujący się przy bulwarze Paseo Maritimo, dzieli się na część przemysłową, gdzie każdego dnia wczesnym rankiem, możemy obserwować wyruszające na połów kutry rybackie i część rekreacyjną, z jachtami i restauracjami. Uwagę zwraca suchy dok do konserwacji łodzi. Tuż przy porcie, znajduje się park rozrywki dla dzieci Sould Park. Dla ciekawych wrażeń, organizowane są wyprawy w poszukiwaniu delfinów.
  • Most – Puente de la Armada Española czy Puente del Castillo. Rozciaga się nad rzeką Fuengirola. Nowoczesny, wiszący, pięknie wpasował się w krajobraz miasteczka. Najlepszy widok na most jest ze wzgórza na zamku Sohail.
  • Dziecięcy Park Rozrywki – Sould Park, park przeznaczony głównie dla najmłodszych. Czynny  od poniedziałku do czwartku od 17.00-21.00, w piątki od 17.00 – 22.00, w soboty 11.30 – 22.00, w niedziele od 11.30 – 21.00.
  • Plaże – to coś, co jest niewątpliwym atutem tego miejsca. Fuengirola, może poszczycić się najdłuższą promenadą w Hiszpanii. Wszystkie plaże mają tutaj status Błękitnej Flagi. Wśród nich, na uwagę zasługuje kilka z nich.

Carvajal – znajdują się tutaj chiringuitos, najlepsze restauracje oferujące świeże owoce morza. Plaża Torreblanca – jedna z bardziej tłocznych plaż, z doskonale przygotowaną infrastrukturą turystyczną. Plaża Gaviotas. Z cypla możemy podziwiać widok na całe wybrzeże i postać byka na wzgórzu:). Najdłuższą plażą miasta jest 3 kilometrowa Los Boliches. W centrum natomiast, znajdziecie plaże San Francisco i Fuengirola. Najlepszy widok na plażę Santa Amalia, (będącą kontynuacja bulwaru nadmorskiego) jest z mostu Puente de la Armada. W pobliżu zamku, a właściwie u jego podnóża rozpościera się plaża Del Castillo.

Dla nas dodatkową atrakcją, były Targi Bożonarodzeniowe, odbywające się tuż przy kościele, na rynku. Targi te, obecne są niemal w każdym mieście. Można na nich znaleźć lokalne produkty. Oliwy, dżemy, rękodzieło w tym szopki bożonarodzeniowe, czapki, szaliki i wiele innych rozmaitości. Jeśli zamierzacie spędzić tu cały leniwy dzień, mogę polecić miejsce, o nazwie  La Galeria , w którym znajduje się szereg barów z lokalnym jedzeniem, w przystępnych cenach.

Estepona

Miasto Kwiatów, nie bez powodu zyskało taką nazwę. Już od wjazdu do centrum wszędzie widoczne są donice z mnóstwem różnorodnych kwiatów. Kolorowe uliczki, również zwracają uwagę mnogością zieleni. Co oprócz tego, ma do zaoferowania Estepona?

Przyjaźni ludzie, urocze zakamarki, w których warto się zagubić, to tylko niektóre z powodów, aby odwiedzić to miejsce. W miasteczku można odkryć kilka ciekawostek jak: tematyczne szlaki zwiedzania: szlak murali (ruta de murales), szlak poezji (ruta de poesia), gdzie znajduje się tablica z wierszem Wisławy Szymborskiej oraz szlak rzeźb (ruta de esculturas).

Atrakcje

Najciekawsza atrakcją w Esteponie jest Orchidarium. Wstęp jest płatny i wynosi 3 euro od osoby. Czy warto? To zależy. Osobiście byłam nieco zawiedziona, gdyż po opisach spodziewałam się chyba czegoś znacznie bardziej okazałego. Niemniej jednak tutejsza kolekcja orchidei zaliczana jest do największych w Europie, zatem miłośnicy tych kwiatów, mogą rozważyć taka opcję. Mnie o wiele bardziej podobała się nasza rodzima storczykarnia w Krakowie w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jeśli jesteśmy przy ogrodach, znajduje się tutaj ogród zoologiczny Selwo Aventura. Nie, nie polecam. Zawsze jestem podejrzliwa, jeśli można głaskać i karmić zwierzęta. Nie…Wspominam, bo jest to atrakcja dla dzieci głównie, a każdy niech sobie przemyśli, czy chce.

Ruiny zamku Castillo de San Luis – tutaj właściwie nie ma czego reklamować, bo został jedynie fragment, na który zapewne, gdybym nie wiedziała, że tam jest to pewnie nie zwróciłabym uwagii. Warto jednak zaznaczyć, że ta mini „ruinka”, pamięta czasy średniowiecza, a z pewnością natkniecie się na nią spacerując po mieście.

Plaza de Las Flores – to miejsce mogę natomiast polecić. Ma wyjątkowy urok, ze względu na mnogość kwiatów. Umieszczone w kolorowych donicach kwiaty, sa pięknym dodatkiem do urokliwych, wąskich uliczek.

Playa de La Rada – mierząca ponad 2600 metrów długości plaża może wliczać się w grono atrakcji tego miejsca. Miejsce idealne dla rodzin z dziećmi. Rowerki wodne, leżaki, parasole. Znajdziecie tu wszystko, żeby miło spędzić czas z rodzinką.

Szlak Murali – ta atrakcja sprawiła nam sporo radości. Spacerując ulicami miasta, natkniecie się na murale, które robią duże wrażenie.

Nie tylko ze względu na swoje rozmiary (zaznaczę, że niektóre rozpościerają się na kilka budynków), ale także ze względu na ich wykonanie. Zapoczątkowana w 2012 roku inicjatywa cieszy się sporym zainteresowaniem i niewątpliwie przyciąga turystów.

Z ciekawostek, tuż przy plaży, znajduje się Laguna Village – miejsce, gdzie można zrobić zakupy. Podsumowując oba miasteczka:). Jedno i drugie, znane jest głównie z plaż, jako miejsce letniego wypoczynku. Do tego z pewnością miasta te, są świetnie przygotowane pod względem zaplecza turystycznego, atrakcji, sportów wodnych, mnogości plaż, barów, restauracji itd. Jeśli akurat mieszkacie w pobliżu, możecie spędzić miły weekend np. w poszukiwaniu murali w Esteponie, czy w Bioparku w Fuengirolli. Oba miejsca z pewnością przyjazne rodzinom z dziećmi.

dodaj komentarz