Zalatana
Top

Ronda. Położone po obu stronach wąwozu rzeki Guadalevín miasto składa się z dwóch dzielnic: Ciudad, czyli części arabskiej i Mercadillo, czyli nowszej części powstałej po rekonkwiście. Jest to niewątpliwie jedno z piękniejszych miast na mapie Andaluzji.

Podróżnik, który nie potrafi obserwować, jest jak ptak pozbawiony skrzydeł

Moslih Eddin Saadi

Najważniejsze zabytki

Ronda, znana jest głównie za sprawą mostu Puente Nuevo – najczęściej chyba fotografowanego obiektu i jednocześnie wizytówki Andaluzji. Jednak miasto to, oferuje o wiele więcej. Wśród głównych atrakcji, znajdziecie:

  • Casas colgadas, czyli kamienice po obu stronach wąwozu El Tajo, bezpośrednio przylegające do jego krawędzi.
  • Puente Nuevo (Nowy Most), czyli monumentalny most o wysokości 98 m i długości 66 m, zbudowany w l. 1759-1793 przez José Martína de Aldehuela, między dwiema częściami starego miasta – mauretańską La Ciudad i chrześcijańską El Mercadillo. Poprzedni most, wzniesiony kilkadziesiąt lat wcześniej, miał prostszą konstrukcję z jednym łukiem, która zawaliła się, zabierając życie 50 osobom. Ciekawostkę stanowi fakt, że na łuku Puente Nuevo kiedyś mieściło się więzienie (obecnie informacja turystyczna). Co więcej, w czasie wojny domowej w 1936 z mostu zrzucono około 5 tys. osób, co wkrótce stało się inspiracją dla powieści „Komu bije dzwon” Ernesta Hemingwaya.
  • Kolegiata Santa María la Mayor, powstała z przebudowy w XV wieku dawnego meczetu. Zewnętrzna część budynku składa się z kwadratowej dzwonnicy z ośmioboczną nadbudówką i fasady w formie loggi. Wewnątrz pozostałości mihrabu.
  • Casa del Rey Moro, legendarny pałac władcy Taify, z położonego obok ogrodu prowadzi przejście podziemne do rzeki – tworzy je 365 schodów zbudowanych w XIV w. przez chrześcijańskich niewolników.
  • Palacio de Mondragón (Casa de Mondragón) – pałac dawnych władców arabskich z trzema patiami, w których rosną oliwki i drzewka pomarańczowe. Z uwagi na styl zwany bywa „Małą Alhambrą”. W środku zachowały się m.in. wspaniałe rzeźbione sufity i ceramiczne ozdoby.
  • Plaza de Toros, zbudowana w latach 1783-1785 arena korridy z muzeum.
  • Posada de las Animas w Mercadillo – doskonale zachowana XVI-wieczna gospoda (najstarszy obiekt tej części miasta), w której nocował niegdyś Miguel Cervantes.

Słynny most - Puente Nuevo

Nowy Most, bo tak można przetłumaczyć jego nazwę, łączy nowe i stare miasto. Jest to główna atrakcja miasta, dla której przybywają turyści i lokalsi, z różnych stron Hiszpanii. Most, najlepiej podziwiać z punktów widokowych, których jest tu kilka.

Najlepsze punkty widokowe

Najpopularniejszym, z punktów widokowych, jest Mirador Puente de Nuevo de Ronda oraz Arco del Cristo. W pobliżu znajduje się kilka wydeptanych tras, które pozwolą Wam na obejrzenie mostu z każdej niemal perspektywy. Po drugiej stronie starego miasta, z tarasu Casa de Don Bosco (Galeria Sztuki), zobaczycie most z innej perspektywy. Do wyboru macie również:

Podziwiając widoki, warto zahaczyć o Wąwóz El Tajo

Wąwóz El Tajo

Około 1.5 metrowej długości wąwóz jest widoczny z góry, kiedy spojrzymy „prosto z mostu”. Można bez problemu zejść w dół. Trasa znajduje się po zachodniej części miasta. Ma swój początek na końcu placu Plaza de Maria Auxiliadora. Trasa nie należy do trudnych, choć wymaga trochę wysiłku. Na plus na pewno będą widoki po drodze i zupełnie inna perspektywa obejrzenia mostu. Warto zabrać płaszcz przeciwdeszczowy, wygodne buty (w okresie od listopada do stycznia zwłaszcza). Należy też pamiętać, że Ronda położona jest w górach i różnice temperatur pomiędzy np. Malagą a Rondą w tym samym miesiącu bywają spore (nawet o 6-7 stopni, w miesiącach zimowych, zdarza się śnieg). Most „od dołu”, można również podziwiać ze specjalnej platformy widokowej, na którą można się dostać z ogrodów Casa del Rey Moro z poziomu La Ciudad. .

Ronda to piękne miasto, które na mnie wywarło szczególne wrażenie, pomimo, że przywitało nas deszczem.  Z drugiej jednak strony, widoki po drodze zapewne nie byłyby tak spektakularne, chmury nie „tańczyłyby pomiędzy górami”, a ja nie miałabym okazji tego podziwiać. Jak piękną, złotą jesień można spotkać również w Hiszpanii.

dodaj komentarz