Zalatana
Top

Flamingi, to z pewnością jedna z atrakcji w Dubaju, której nie znajdziecie w przewodnikach. Dubaj jest czymś więcej, niż tylko luksusowym celem podróży dla milionów turystów, którzy docierają tam każdego roku. Jak mogliśmy się o tym przekonać, to miejsce zimowania wielu gatunków ptaków, ostoja spokoju wśród rosnącej infrastruktury miejskiej. Bardzo blisko miasta znajdują się mokradła, służące jako schronienie dla blisko 20 000 wodnych ptaków. Największą atrakcją tego miejsca są jednak przepiękne różowe flamingi i niesamowite panoramiczne widoki.

Flamingi gryzą jak musztarda

Lewis Carroll - Alicja w Krainie Czarów

Gdzie szukać flamingów

W Dubaju są dwa główne miejsca, gdzie można podziwiać flamingi, łabędzie i około 130 innych gatunków ptaków. Jednym z tych miejsc jest Al Qudra sztucznie stworzona oaza, a drugim jest Ras Al Khor. Polecamy Wam zajrzeć do któregoś z nich. W przypadku Al Qudry sprawdźcie tylko, czy wstęp jest dozwolony.

Ras al Khor

Mimo, że oaza została stworzona sztucznie to stała się domem dla tysięcy ptaków dlatego władze Dubaju chcą wprowadzić środki mające na celu ochronę tego miejsca. Sprawdźcie jak ta sprawa wygląda w czasie kiedy będziecie chcieli tam pojechać.Ras al-Khor to rezerwat przyrody chroniący obszary podmokłe wybrzeży Dubaju: żyjące tam zwierzęta oraz ich naturalne środowisko. Niezwykłą jego cechą jest fakt, że znajduje się  w otoczeniu obszaru zurbanizowanego.

Rezerwat Ras al-Khor powstał na terenie Dubaju w związku z podpisaniem przez Zjednoczone Emiraty Arabskie konwencji ramsarskiej – układu dotyczącego ochrony obszarów wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe. Konwencja została podpisana przez pierwszych sygnatariuszy w irańskim kurorcie Ramsar w 1971 r., a weszła w życie w roku 1975. ZEA podpisały konwencję 29 grudnia 2007 r.

Rezerwat,  znajduje się nad niewielką zatoczką (w języku angielskim znaną jako Dubai Creek), dzielącą miasto Dubaj na dwa sektory. Tereny objęte ochroną zajmują powierzchnię 620 hektarów.

Władze miasta Dubaj zadbały o ochronę pierwszego w kraju miejsca wpisanego na listę konwencji ramsarskiej. Rezerwat odgrodzono od zurbanizowanej części miasta, a na jego terenie postawiono 3 schronienia dla ptaków. Podczas budowy obiektów dla ptaków władze Dubaju współpracowały z międzynarodową fundacją na rzecz ochrony przyrody WWF. Obszar rezerwatu obejmuje namorzyny i nadbrzeżne tereny zalewowe, niewielkie laguny i sadzawki, sebchy (tereny pokryte skorupą solną) oraz kilka wysepek. Na terenie Ras al-Khor występuje około 500 różnych gatunków roślin i zwierząt. Miejsce to jest znane szczególnie z mnogości ptactwa, zwłaszcza że okolice Ras al-Khor to stacja docelowa wielu ptaków migrujących sezonowo z obszarów Afryki i Azji. W „szczycie sezonu” przebywa tu 20 tysięcy ptaków należących do 67 różnych gatunków. Ras al-Khor jest ponadto domem dla licznych ryb, skorupiaków i ssaków. Ptakiem odgrywającym rolę „logo” projektu ochrony Ras al-Khor jest flaming różowy. Żyje tu około 500 tych zwierząt.

Al Qudra

Taka miejscówka na pustyni w Dubaju, niedaleko od miasta, z wielkim, rozlewającym się na 10 hektarach jeziorem i pięknymi ptakami – rewelacja. A jeśli jeszcze można by tam odpalić grilla, zrobić ognisko i rozstawić namiot byłaby bajka. I bajka była. Ale, jak to zwykle bywa, bajka się skończyła. Przynajmniej na razie. Al Qudra była jednym z najpopularniejszych miejsc na wypady pod namiot. I to właśnie ta popularność oraz śmieci i płoszenie zwierząt jakie za sobą niosła spowodowały, że od niedawna Al Qudra jest zamknięta.

Praktyczne informacje

  1. Wstęp jest darmowy, choć wygląda na to, że przynajmniej póki co, zabroniony.
  2. Bez ryzyka mandatu flamingi zobaczycie w Ras Al Khor.
  3. Zatytułowany „Przylądek potoku” Ras Al Khor jest ściśle monitorowany i chroniony przez gminę Dubai.
  4. Opłata wpisowa: 60 INR (3,50 PLN).
  5. Terminy: 6:00 – 18:00.
  6. Warto przyjechać wczesnym rankiem, nie ma ludzi i można spokojnie podziwiać ptaki.

dodaj komentarz