Zalatana
Top

Karnawał w Andaluzji, to wyjątkowe wydarzenie, na które ściągają rzesze Hiszpanów, ale też tłumy turystów, żądnych dobrej zabawy w połączeniu z tradycyjnymi potrawami, piwem i winem. Jednym z najbardziej znanych i prestiżowych karnawałów na świecie jest ten, organizowany w Kadyksie. Chociaż w tym roku, wydarzenie to ze względu na pandemię, w mieście Kadyks – zostało przełożone na czerwiec 2022 roku, pozostałe miasteczka w prowincji świętowały zgodnie z planem tj. w okolicach 26 lutego do 6 marca. Karnawał odbywał się m.in. w Rocie, Tribujenie, Chipionie i wszystkich mniejszych miastach, które odcięły się od decyzji stolicy prowincji.

Życie to długi karnawał, podczas którego zwykle nosi się maskę. Kiedyś karnawał się skończy, a maski opadną

znalezione w sieci

Kontrowersje

Karnawał w Kadyksie, został ogłoszony Międzynarodowym Festiwalem Turystycznym, niemniej jednak wzbudzał i nadal wzbudza duże kontrowersje. Dzieje się tak dlatego, iż występy grup karnawałowych, artystów i śpiewanie dowcipnych piosenek dotyczą głównie spraw politycznych w kraju i na świecie oraz sławnych postaci. Były nawet plany, aby zakazać organizacji festiwalu w Kadyksie, jednak ze względu na jego popularność, spełzły na niczym. Dzięki temu, możemy cieszyć oczy, bawić się wraz z mieszkańcami, biorąc udział w tym niecodziennym wydarzeniu.

Dowcipy

Gaditanos (mieszkańcy Kadyksu), znani są ze swoistego poczucia humoru. Mieszkańcy słyną z wplatania żartów podczas codziennych rozmów, ale też poważnych dyskusji. Dokładają wszelkich starań, aby był to najbardziej rozrywkowy i zabawny karnawał w Hiszpanii. To prawdziwa eksplozja kolorów, hulanki i muzyki. Kadyks „zawsze się śmieje i rozśmiesza innych”.

Historia

Początki karnawału, sięgają XVI wieku, kiedy to Kadyks był jednym z najważniejszych portów Imperium Hiszpańskiego. Na jego początki, miało wpływ wielu kupców z Włoch, którzy przyczynili się do jego organizacji, z powodu „nostalgii” za tradycyjnym włoskim karnawałem. Do dziś w niektórych rejonach Hiszpanii w karnawale charakterystyczne są maski przypominające te z Wenecji.

Jak świętuje się Karnawał w Kadyksie?

Wydarzenie to, obchodzone jest paradami, imprezami, śpiewem, jedzeniem, tańcami, kostiumami, komedią, rozrywką na żywo i fajerwerkami. Oprócz głównych pokazów, na ulicach można zobaczyć występy grup ze wspomnianą, wszechobecną satyrą polityczną. Jednym z najważniejszych wydarzeń jest konkurs w Gran Teatro Falla, gdzie ponad 300 grup, stara się wygrać. Ćwiczą cały rok, a próby rozpoczynają się już miesiąc przed karnawałem. Finał konkursu, odbywa się w przeddzień tego wydarzenia. Konkurs znany jest w całej Andaluzji i transmitowany przez TV Canal Sur TV i Canal Sur Radio. Jednym z centralnych obszarów miasta staje się wówczas Katedra, wypełniając się muzyką i tłumami. Kiedy zachodzi słońce, impreza przenosi się do gigantycznego namiotu dla tych, którzy chcą zostać do rana.

Kostiumy

Podczas festiwalu strój, przebranie – są obowiązkowe przynajmniej w pierwszą sobotę i podczas parad. Można zobaczyć np. „Maryję w ciąży popijającą piwo”.

Wykonawcy

Podczas karnawału, spotkacie wykonawców grających na średniowiecznych instrumentach jak: kazoo, gwizdki, tykwy, czy lutnie. Wśród grup, znajdą się chirigota, trupy, chóry, kwartety, ballady.

Chirigotas – to ironia i podwójny humor, kierowany do celebrytów i polityków. Grupy te, spotykaliśmy na ulicach w Rocie, przy ulicznych barach i tawernach.

Comparsach – grający na bębnach, werblach i gitarach. Każda Comparsa, wykonuje swój repertuar piosenek, głównie pasodobles. Teksty zawierają kontekst protestacyjny.

Chóry – zazwyczaj do 45 osób. Często w ich repertuarze można znaleźć pomieszane elementy repertuaru poważnego i komicznego. Mają z reguły najbardziej wyrafinowane kostiumy.

Kwartety – 4 osoby, grają sztuki z użyciem instrumentów kazoo, używają parodii.

Romanceros – solowi artyści, opowiadają historie za pomocą obrazów. Można ich spotkać w starej części Kadyksu, w dzielnicy La Vina, Columela i Calles Ancha.

„Nielegalni” – amatorskie grupy śpiewacze, nie biorące udziału w konkursie. Można ich spotkać przy budynku poczty na Plaza de Las Flores.

 

Kawalkady, Parady Karnawałowe

Gran Cavalgata – odbywa się w pierwszą niedzielę Karnawału. Odbywa się przez wejście do miasta, trwa ponad 4 godziny, na trasie o długości 3.5 km.

Cabalgata del Humor – w Kadyksie ma miejsce w ostatnią niedzielę Karnawału i biegnie przez historyczne centrum miasta. Warto jednak, jeśli będziecie w innych miastach prowincji zajrzeć do planu karnawału, który bez problemu dostaniecie w biurze informacji turystycznej, gdyż wszędzie program wygląda nieco inaczej. Można otrzymać go również drogą elektroniczną.

Ciekawostki kulinarne w czasie Karnawału

Czas karnawału, to okazja do skosztowania najrozmaitszych potraw, które serwowane są już na jakiś czas przed rozpoczęciem święta. Organizowane są prawdziwe przyjęcia, a oto kilka najciekawszych.

La Pestinada – „Przyjęcie Smażonego Ciasta”. Organizowane przez klub Dedo Cratas, tuż przed rozpoczęciem konkursu w Falla Theatre. W czasie przyjęcia, rozdaje się zazwyczaj około 12 000 pestino wraz z kieliszkiem anyżu.

La Ostinada – „Przyjęcie Ostryg” – organizowane przez klub El Molino. Bezpłatnie rozdaje się około 1500 kg ostryg.

La Erizada – „Święto Jeżowców” – wydarzenie organizowane przez klub El Erizo, odbywa się dzień po Pestinadzie. Co roku, rozdaje się około 400 kg jeżowców.

Czego jeszcze warto skosztować w czasie Karnawału?

Naleśników z krewetkami, anchois, ryb, ostryg w towarzystwie Sherry, Fino, czy Manzanilli.

Gdzie zobaczyć pokazy?

Jeśli wybieracie się na karnawał w Kadyksie, warto wiedzieć, gdzie odbywają się najlepsze pokazy. Poniżej znajdziecie kilka ważnych miejsc:

 • Gran Teatro Falla
 • Plaza de Los Flores i Plaza de La Libertad, gdzie znajduje się jedna z głównych scen w czasie Karnawału
 • La Carpa – główny „namiot Kadyksu”, tu odbywa się większość imprez karnawałowych
 • Barrio de La Vina – jedna z najstarszych i najbardziej tradycyjnych dzielnic
 • Plaza de La Catedral – parady, tańce, imprezy
 • Plaza San Antonio – pod koniec Karnawału, odbywa się tutaj palenie kukły, zwanej „King Memo”
 • Plaza San Juan de Dios – codziennie odbywa się tu pokaz sztucznych ogni
 • Calle Ancha i Calle Columel – spotkacie tam wiele tzw. „nielegalnych grup”

Warto wiedzieć

 • Czasowi karnawału, towarzyszą Dni Wspólnoty Andaluzyjskiej, w czasie których w Andaluzji odbywa się mnóstwo dodatkowych imprez jak corridy, pokazy flamenco, czy „Tańczących koni”. Chociaż corrida, ze względu na swą brutalność cieszy się słabnącym powodzeniem, to w dalszym ciągu ma swoich amatorów i jest wydarzeniem w pełni legalnym. W czasie karnawału odbywa się ona np. w Sanlúcar de Barrameda. Co do „Tańczących koni”, również mam mieszane odczucia. Drugi raz nie poszłabym na pokaz, żeby nie wspierać inicjatywy. Trening, to trening i z zasady przyjemny dla zwierząt nie jest. Moje subiektywne zdanie. Te zdjęcia zrobiliśmy w Rocie, niewielkiej miejscowości w prowincji Cadiz. Więcej o niej, możecie poczytać tutaj.
 • „Okazja czyni złodzieja” – pamiętajmy o tym, przeciskając się przez tłumy w czasie degustacji potraw, czy ulicznych parad
 • Jeśli planujecie wizytę w Kadyksie (w mieście) w czasie karnawału , należy dużo wcześniej zadbać o miejsce noclegowe
 • Jeśli chcecie przyglądać się potyczkom grup karnawałowych w Teatrze Falla, trzeba wcześniej wykupić bilet (można na stronie internetowej lub osobiście)
 • Ze względu na ogromne zainteresowanie bilety na Wielki Finał są przyznawane na drodze loterii
 • Karnawał w Kadyksie zazwyczaj ma miejsce na przełomie lutego i marca, niemniej jednak warto sprawdzać oficjalne strony

Jeśli lubicie poznawać kulturę i zwyczaje kraju, w którym akurat jesteście to wydarzenie powinno znaleźć się na waszej liście must see. Wszystkie informacje o tym co robić, co zobaczyć w Andaluzji, znajdziecie na tej stronie.

dodaj komentarz