Zalatana
Top

Caretta Caretta to żółwie morskie zamieszkujące Ocean Atlantycki, Pacyfik i Morze Śródziemne, gdzie się rozmnażają. Raz w roku wychodzą na ląd i do wykopanych w piasku dołków składają jaja. Mogą osiągać 120 cm długości i 100 kg wagi. Są gatunkiem zagrożonym. Mieszkańcy wyspy są niezwykle dumni, że zwierzęta właśnie na ich wyspie składają jaja. Będąc na Zakynthos nie sposób tego nie dostrzec. Ich wizerunek przedstawiany jest dosłownie wszędzie. Wiele hoteli nosi ich nazwy, wnętrza zdobią ich zdjęcia albo mozaiki ułożone z kamieni. W sklepach z pamiątkami zobaczymy kubki, magnesy, ręczniki czy ubrania przedstawiające Caretta Caretta. Mieszkańcy bardzo dbają o żółwie i starają się, by turyści nie zakłócali ich spokoju. Największym zagrożeniem dla nich są foliowe reklamówki wyrzucane przez turystów, które przypominają uwielbiane przez nie… meduzy.

Ach, miejsce, do którego zmierzasz

Dr Seuss

Gdzie można spotkać żółwie

Głównymi miejscami, gdzie można spotkać te ciekawe zwierzęta, jest zatoka Laganas, plaże Kalamaki, Sekania, Dafni, Gerakas i wyspa Marathonisi. Żółwie na Zakynthos wybierają te miejsca, gdzie do dyspozycji mają delikatny piaseczek i ciepłą wodę. W okolicach maja, wielkie żółwice wychodzą nocą na plażę i tam w wykopanych przez siebie zagłębieniach składają jaja. Okres lęgowy Caretta Caretta trwa 40-60 dni, kiedy to delikatne jajka leżą sobie w piasku. Na przykład, na plaży Gerakas pracownicy parku narodowego oznaczają je palikami, ale na pozostałych plażach powinniśmy też zwracać na nie szczególną uwagę. Samo wejście na plażę Gerakas jest w pewnym sensie limitowane, gdyż można tam spędzić tylko kilka godzin, a przed wejściem należy zapoznać się z regulaminem. Aby zobaczyć na Zakynthos żółwie Caretta Caretta w ich naturalnym środowisku, tj. pływające sobie w ciepłej wodzie, nie musimy całkiem uczyć się nurkowania. Żółwie te mają płuca i oddychają powietrzem, które są w stanie przechowywać przez jakiś czas, jednak co kilkanaście minut muszą wynurzyć się na powierzchnię by zaczerpnąć oddechu. Na rejs w ich poszukiwaniu można wybrać się na przykład z miejscowości Agios Sostis, gdzie w mieście i na nabrzeżu rozmieszczone są punkty sprzedaży.

Przykładowy rejs zakupiony „w mieście” kosztuje 10 euro/osobę i trwa 1 godzinę. Jaka jest szansa, że zobaczymy żółwia? Spora. Gwarancji wiadomo nie ma, ale szanse są. Zwierzęta te zagrożone są wyginięciem nie tylko z powodu drapieżników i niebezpieczeństw czyhających na małe żółwie zanim dotrą do wody i później…ale też ze względu na człowieka (a raczej przede wszystkim). Na Zakynthos znajduje się centrum ratowania żółwi, gdzie moglismy zobaczyć chore zwierzęta, którym ratowano życie, kiedy zjadły plastik, wbiła im się w nozdrza pozostawiona słomka i w wielu innych przykrych sytuacjach, które z pewnością zapamiętam. Zasada jest prosta. Dbajmy o naturę, jeśli chcemy cieszyć się jej pięknem jak najdłużej. Jeśli wybieramy się w poszukiwaniu żółwi, podziwiajmy, nie dotykajmy, nie wrzeszczmy z zachwytu. W taki sposób zniechęcamy te zwierzęta do obcowania w ich naturalnym środowisku. Plażą, gdzie rozgościły się te cudne zwierzęta, a która wywarła na mnie spore wrażenie ze względu na hipisowski klimat i całkiem fajną tawernę oraz piękny zachód słońca, była Dafni Beach. Tam można również znaleźć oznaczone miejsca, w których są żółwie jaja. Jeśli zjawicie się wczesnym rankiem w okresie lęgowym szansa na spotkanie małego żółwia pędzącego w kierunku wody rośnie. Droga do Dafni nie jest łatwa i prowadzi poprzez kręte ścieżki w górach. Sama trasa natomiast jest bardzo malownicza i przy okazji nieco podnosi adrenalinę:) Gerakas Beach to, obok Kalamaki, najbardziej znana z plaż na Zakynthos, na których również składają jaja Caretta Caretta. Położona jest na samym końcu Półwyspu Vassilikos. To stosunkowo szeroka i bardzo długa piaszczysta plaża. Tuż przy wejściu rozstawiany jest jeden rządek leżaków z parasolami. Przy skałach na końcu znajduje się nieformalna plaża nudystów. Dno opada powoli, a piasek doskonale nadaje się do zabawy dla dzieci. Ze względu na żółwie plaża zamykana jest na noc. Przy bramie stoi budka, gdzie rezydują wolontariusze przekazujący odwiedzającym niezbędne informacje dotyczące zasad korzystania z plaży, a także rozdają ulotki. W szczycie sezonu, kiedy gniazd z jajami jest już dużo, czas pobytu na plaży jest ograniczony do 3 godzin – każdy wchodzący otrzymuje kartkę z zapisaną godziną.

dodaj komentarz