Zalatana
Top

O asis – Parque Tematico del Desierto de Tabernas. Tak brzmi nazwa miejsca, które do złudzenia przypomina kadry z filmów takich jak: „Siedmiu Wspaniałych” (1960r.), „Za kilka dolarów więcej”(1965r.), czy „Indiana Jones i ostatnia krucjata”(1989r.). Przypadek? Zdecydowanie nie:).

Nie powiedziałabym, że jeśli widzieliście jeden western, to widzieliście już wszystkie. Ale jeśli widzieliście wszystkie, to macie wrażenie, jakbyście widzieli jeden

Katharine Whitehorn

Mini Hollywood w historii

Położony przy 364 km drogi N-340, w pobliżu miejscowości Tabernas w prowincji Almería w Andaluzji. Pierwotnie znany jako Yucca City, został zaprojektowany przez Carlo Simi i zbudowany w 1965 roku dla Sergio Leone, jako sceneria do westernu „Za kilka dolarów więcej” w 1965r.

Od tego czasu, miejsce to stało się inspiracją dla innych twórców filmowych a lista sławnych reżyserów i realizacji jest tak długa, że mogłaby nie zmieścić się w jednym poście. Do dziś stworzono tutaj ponad 300 filmów. Na planie pracowali m.in.: Steven Spielberg, Orson Welles, George Lucas, Henry Fonda, Burt Lancaster, Richard Burton, Harrison Ford, Sean Connery, Arnold Schwarzenegger i wielu innych. Ciekawskich odsyłam tutaj. Ze względu na pustynny krajobraz, miejsce to było wykorzystywane nie tylko do kręcenia westernów. Powstały tutaj takie produkcje jak: Exodus: „Bogowie i królowie” (2014r.), „Gra o Tron” (sceny z Deanerys, dziejące się na pustyniach należących do ludu Dothraki), Penny Dreadful (3 sezon, 2013r.)

W Desierto de Tabernas, znajdziecie liczne scenografie filmowe w tym stary cmentarz z miasteczka Yucca City, pracownię fryzjerską, czy zakład pogrzebowy.

Atrakcje

Na terenie Parku, znajduje się rezerwat dzikich zwierząt z prawie tysiącem okazów, wchodzących w skład 200 egzotycznych gatunków (antylopy, lwy, gepardy, żyrafy, krokodyle i wiele innych). Jest tutaj również kaktusiarnia i ogród botaniczny z wieloma odmianami kaktusów. Podczas pobytu w Parku, można odpocząć przy jednym z dwóch basenów.

W Parku codziennie odbywają się kowbojskie pokazy kaskaderskie, takie jak udawany nalot na bank i odtworzenie ostatnich momentów Jessego Jamesa . Dodatkowe atrakcje stanowią: opuszczona kopalnia złota, salon w stylu kowbojskim, Fun Barn na zajęcia dla dzieci, oraz wiele pozorowanych zachodnich sklepów. Znajdują się tutaj również: Muzeum Kina, w którym są oryginalne projektory, plakaty i wiele innych przedmiotów pochodzących z początku naszego wieku aż do współczesności. W Muzeum Powozów, zgromadzono dyliżansy, którymi wozili się Gary Cooper, czy Clint Eastwood. Wirtualna kolejka górska – to stosunkowo nowa atrakcja. Po założeniu specjalnych okularów przeniesie Was na olbrzymi Roller Coaster. W sklepie z kostiumami, mieści się studio fotograficzne, gdzie można zrobić sobie zdjęcie w stroju z epoki. Wśród atrakcji, na uwagę zasługują:

 • Western Show – o 12.00 i 17.00 w wykonaniu aktorów. Od 1 lipca do 7 sierpnia, także o godz. 20.00
 • Cancan Dance and Cowgirl Dance – 0 13.00 i 16.00. Od 1 lipca do 30 sierpnia również o 19.00
 • Bird Show – o 11.00, 15.00 i 17.30
 • Baseny – piękne, tematyczne baseny, z których można skorzystać przy okazji wizyty (niestety tylko w pełni sezonu)
 • 360 immersion – za dodatkową opłatą możecie wybrać się na wyprawę po sawannie, zaobserwować zwierzęta korzystające z wodopoju w warunkach zbliżonych do naturalnych
 • Mini Train – atrakcja głównie dla najmłodszych

Mini Hollywood poza sezonem czynny jest zazwyczaj w weekendy od 10.00 – 18.00. Przed wyprawą warto sprawdzić godziny np. na oficjalnej stronie.

Gdzie zjeść?

Jeśli planujecie spędzić cały dzień w Mini Hollywood, to pytanie jest jak najbardziej na miejscu, gdyż w pobliżu nie znajdziecie kawiarni, czy restauracji. Park oferuje jednak kilka rozwiązań, można też kupując bilet od razu wziąć opcję z obiadem włącznie. The Yellow Rose Saloon – miejsce, gdzie można wypić drinka rozkoszując się muzyką na żywo. Tutaj też organizowane są pokazy Cowgirls i Cancana. Bufet, czynny od 13.00 – 16.00 poza sezonem i od 13.00 – 16.30 w sezonie. W „La Reserwa Cafe” wypijecie świeżą kawę, czy zimną sodę. Niestety czynna jest tylko w pełni sezonu. Africa Snack Bar – znajduje się w pobliżu strefy ze zwierzętami. Kupicie tu burgery, hot – dogi i pizzę (również tylko w sezonie). La Heladeria de la Reserva – tutaj dostępne są lody i kanapki na wynos (również w sezonie). Podsumowując. Poza sezonem była dostępna tylko opcja zakupienia obiadu w cenie biletu. Zatem jeśli chcecie spędzić tu cały dzień, to albo z niej skorzystajcie, albo zabierzcie prowiant ze sobą.

Cennik:

 • wejście dla dorosłych bez bufetu 22.90
 • dzieci  (4-12 lat) 13.60
 • emeryci 18.80
 • wejście plus bufet dorośli 34.60 €, dzieci 21.80 €, emeryci 31.00 €
 • niepełnosprawni opcja z bufetem 29.50 €, dzieci 19.60 €
 • niepełnosprawni opcja bez bufetu 15.30 €, dzieci 9.80 €

Aktualne ceny, znajdziecie tutaj. Warto zaznaczyć, że latem jest tu tłoczno. Poza sezonem nie ma problemu z zakupem biletu i wejściem do Parku.

Co w pobliżu?

Jeśli znajdziecie jeszcze siłę i czas możecie odwiedzić miejsca w pobliżu jak: Teksas Hollywood, Western Leone, czy Almerię.

Teksas Hollywood – jest również parkiem rozrywki oddalonym zaledwie 8 km od Mini Hollywood. Około 1977r. kaskader Rafa Molina kupił to miejsce za 6000 dolarów, aby poprawić swoje szanse na pracę, gdyby plan miał być używany do filmowania. Na początku lat 80, zaczął pobierać od gości pieniądze za jego zwiedzanie. Później dodano symulowane strzelaniny i burdy w barach, a jeden z budynków został przekształcony w  salon, w którym można było sprzedawać piwo. Obecnie jest znany jako Fort Bravo. Miejsce doczekało się kilku produkcji.  Serial telewizyjny Queen of Swords był kręcony od 3 maja 2000 r. do 12 grudnia 2000r. głównie na otaczającej plan pustyni Tabernas . Zachodnie budynki zostały również wykorzystane do serialu, a więzienie służyło jako więzienie hiszpańskie. Jeden z zachodnich budynków został przekształcony w pomieszczenia mieszkalne zarówno Senority Alvarado, jak i pułkownika Montoyi. Odcinek „Doctor Who. A Town Called Mercy ” został nakręcony właśnie tutaj i w Mini Hollywood w 2012 roku.

Western Leone to park rozrywki w stylu zachodnim w prowincji Almeria. Znajduje się na 378,9 km (znak) na autostradzie A-92. Jest on najmniejszym z trzech takich parków w Tabernas ( włączając Mini Hollywood i Teksas Hollywood).  Zachodnia część Leone została wybudowana w 1968 roku, jako sceneria do filmu Sergio LeonePewnego razu na Dzikim Zachodzie”. Duży czerwony dom, wokół którego rozgrywała się większość scen w filmie, jest zachowany do dziś jako atrakcja, wraz z innymi budynkami zachodniego miasta. Był również używany do kręcenia innych tzw. spaghetti westernów. W 1970 roku w niewielkiej odległości od zachodniego Leone zbudowano fortecę. Ta konstrukcja była używana jako scenografia do El Condor i późniejszych filmów. Twierdza popadła w ruinę w 1986 roku.

Almeria. Na zwiedzanie miasta nie mieliśmy zbyt dużo czasu, zatem skupiliśmy się na naszym zdaniem najważniejszych miejscach. Górująca nad  Almerią Alcazaba, to największy arabski zamek w Hiszpanii. Wstęp jest bezpłatny a ze szczytu rozciąga się całkiem miła dla oka – panorama.

Równie interesujące są pnące się wzdłuż Cerro de San Cristóbal mury Muralla de Jairán. W pobliżu, znajduje się kościół Iglesia de San Juanz pochodzący z początku XVII wieku. Kilkanaście lat temu odkryto tam ślady meczetu mauretańskiego, który w 1522 roku zniknął z powierzchni w skutek trzęsienia ziemi. Warto przyjrzeć się dzielnicy La Chanca, zamieszkiwanej przez rybaków oraz andaluzyjskich Cyganów. Można zobaczyć tam kolorowe domy oraz mieszkalne groty. W centrum starego miasta, w miejscu dawnego meczetu,  znajduje się katedra wzniesiona w latach 1524-1542. Ponieważ jesteśmy w klimacie filmów, to z pewnością dawna stacja kolejowa z 1893 r. (La Antigua Estación de Ferrocarril de Almería), jako klasyczny przykład architektury industrialnej z końca XIX wieku, której głównym budulcem było żelazo i szkło, mogłaby służyć za scenerię do niejednej ekranizacji. Almeria ma o wiele więcej do zaoferowania i to jedynie skrót tego, co można w niej zobaczyć. Park Mini Hollywood, był za to miejscem, które na pewno będę pamiętać. Jedynym minusem, jak dla mnie jest zbyt wygórowana cena, ale zważywszy na fakt, jakie sławy z Dużego Ekranu stąpały po tej ziemi, można raz się poświęcić. Polecam:). A jeśli chcecie zobaczyć więcej filmików z Mini Hollywood, zajrzyjcie tutaj:).

dodaj komentarz