Zalatana
Top

Bajkę o Smerfach, znają chyba wszyscy. Jedni oglądali w dzieciństwie, inni z dziećmi, jeszcze inni kojarzą piosenkę tytułową, albo przynajmniej słynne „la, la, la, la , la , la”…nucone przez Smerfy. Nie każdy jednak zapewne wie, że wioska Smerfów istnieje naprawdę i to tutaj w Europie.

Jak mówi Papa Smerf: "Nie ma się czego bać, jeśli pomyślisz, zanim skoczysz"

Ważniak

Juzcar

Juzcar, to niewielkie miasto (wioska), znajdujące się około 20 km od Rondy. Jej mieszkańcy, nazywają się Juzcareños. Miasteczko to, początkowo było znane z produkcji cyny. To tutaj powstała pierwsza w Hiszpanii Fabryka Blach Ocynkowanych. Jak to się zatem stało, że z białego miasteczka wioska zyskała miano El  Pueblo de los Pitufos – „Wioska Smerfów”?

Pueblo Pitufos

Jeśli spotkacie się z tą nazwą, to musicie wiedzieć, że jest to ta sama wioska, która w niedługim czasie stała się bajkową krainą. Historia jest bardzo prosta. 16 czerwca 2011 roku, odbyła się prapremiera filmu Smerfy. Madrycka agencja reklamowa, która współpracowała z firmą Sony, wpadła na pomysł, aby pomalować wszystkie domy w miejscowości na niebiesko. Korzyści miały być spore. Miasteczko do tej pory wchodzące w skład Pueblos Blancos – Białych Miast Andaluzji, miało stać się żywą reklamą dla filmu, a jednocześnie miało zyskać popularność. 18 grudnia 2011 roku, odbyło się referendum w wyniku którego, mieszkańcy zgodzili się na zmiany. Tak oto powstała Wioska Smerfów – jedyna taka wioska na świecie. Sony dostarczyło ponad 9 tys. kilogramów błękitnej farby i w ten sposób pomalowano całe miasto, łącznie z kościołem. Jedynym białym elementem jest cmentarz.

Jak zwiedzać Juzcar?

Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, jest spacer uliczkami miasta. Nie jest to duża mieścina, zatem kilka godzin w zupełności wystarczy. Tuż przy wejściu, znajduje się informacja turystyczna i mapa, na której znajdują się ważniejsze punkty. Wśród nich:

Trasa Graffiti

Na trasie, znajdziecie 14 graffiti Smerfów, ale nie tylko. Wśród obrazów jest też Pszczółka Maja, czy mieszkańcy rodem z „Króla Lwa”. Oprócz tego, na trasie znajdziecie kilka posągów Smerfów: Papy Smerfa, czy Ważniaka i Smerfetki.

Trasa dla dzieci

Mieszkańcy, zadbali też o atrakcje dla dzieci, na „trasie przygodowej”, znajdziecie m. in:

  • prostą pionową ściankę wspinaczkową
  •  trampoliny za 2,5 euro i kilka parków i wiele innych równie atrakcyjnych sposobów spędzenia czasu z maluchami

Punkty widokowe

Na terenie Juzcar, znajduje się kilka punktów widokowych. La Torrichela, przy statuetce Papy Smerfa. Punkt widokowy El Jardón, przy statuetce grzyba,  Mirador san Jose, Las Zuas, El Molinos

Trasy turystyczne

1. Trasa piesza Moclón : trasa do pokonania pieszo, lub rowerem, wymaga dobrego przygotowania.

2. Trasa piesza Los Molinos : trasa do pokonania pieszo, lub rowerem, bardzo wymagająca.

3. Trasa turystyczna Los Riscos : ponad 6 km trasa, do pokonania pieszo, lub rowerem, bardzo wymagająca.

Pomimo, iż trasy te wymagają dobrej kondycji i odpowiedniego sprzętu, nie brakuje amatorów mocnych wrażeń. Rowery można z łatwością wypożyczyć w każdym miasteczku.

Gdzie zjeść?

Jeśli planujecie spędzić cały dzień w Juzcar, jest kilka opcji, gdzie możecie zjeść np.

Noclegi

Jeśli Juzcar, jest przystankiem w podróży i planujecie spędzić tu noc, możecie zatrzymać się tutaj:

  • Domy Wiejskie -położony 900 m od centrum miejscowości Júzcar kompleks, oferuje odkryty basen. Apartamenty z wyżywieniem we własnym zakresie, wyposażone w meble w stylu rustykalnym, oraz jadalnię na świeżym powietrzu. Wszystkie apartamenty dysponują tarasem, telewizorem z płaskim ekranem, częścią wypoczynkową z kominkiem oraz w pełni wyposażonym aneksem kuchennym z kuchenką mikrofalową. W łazience znajduje się prysznic.

Dodatkowe atrakcje w weekendy

Juzcar oferuje szereg dodatkowych atrakcji  dla dorosłych i dla dzieci właśnie w weekendy. W hotelu Bandolero np. organizowane jest malowanie twarzy, warsztaty manualne: robienie „Smerfowej czapki”. W sklepie El Casaron, można zrobić sobie błękitny manicure. W hotelu El Bandolero, tawernie El Casaron, czy kawiarni El Rincon de Alicia, możecie skosztować Pitu Tapas – czyli „Smerfnych tapas”. W pobliżu szkoły i głównego placu w Salon Alcudia, organizowane są także tematyczne przedstawienia. Juzcar, to miejsce w sam raz np. na weekendowy, rodzinny wypad. Dla dzieci i dorosłych:). Dodatkowym plusem jest trasa, prowadząca przez góry. Widoki przepiękne!

dodaj komentarz