Szczepienia
Obywatele polscy, którzy wybierają się w podróż do egzotycznej Republiki Indonezji, powinni wiedzieć, że nie wymaga się od nich świadectw szczepień ochronnych – przy wjeździe do kraju nie ma obowiązkowych szczepień. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo swoje oraz najbliższych zaleca się jednak wykonanie kilku profilaktycznych zastrzyków. A oto i one:
– Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A.
– Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
– Szczepienie przeciwko durowi brzusznemu.
– Szczepienie przeciwko tężcowi + błonicy.
– Szczepienie przeciwko chorobie Heinego-Medina.
– Szczepienie przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu.
Szczepienia to nie wszystko. Oto, co jeszcze powinniśmy zabrać ze sobą do Indonezji:
– Repelenty na komary, moskity oraz inne insekty.
– Apteczkę podręczą wyposażoną w leki przeciwbólowe, leki przeciwwymiotne oraz przeciwbiegunkowe, leki stosowane w chorobach przewlekłych, materiały opatrunkowe (takie jak: wata, plastry, bandaże itp.), środki przeciw oparzeniom słonecznym oraz środki odkażające.
– Moskitierę.
– Żel antybakteryjny do rąk oraz chusteczki nawilżane.
Uwaga! W trosce o bezpieczeństwo własne i najbliższych zaleca się, aby nie spożywać wody z kranu.
Waluta
Oficjalną jednostką walutową obowiązującą na terenie Indonezji jest rupia indonezyjska (IDR). IDR = 0,000272009808 złotego polskiego. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie zabranie euro lub dolarów amerykańskich. Trzeba również pamiętać, że w większości indonezyjskich kantorów wymianie podlegają wyłącznie te dolary, które zostały wyemitowane po 2001 roku – dolary nie mogą być uszkodzone. Wybierając się na prowincję koniecznie zabierzcie gotówkę.
Korzystanie z kart kredytowych oraz bankomatów
Korzystanie z kart płatniczych oraz bankomatów jest możliwe w dużych miastach oraz centrach turystycznych. Powszechnie akceptowane są m.in. karty VISA i MasterCard.
Przykładowe ceny
Chleb – 14,000 IDR.
Mleko (litr) – 17,000 IDR.
12 sztuk jajek – 19,000 IDR.
1,5 litrowa butelka wody mineralnej – 6,000 IDR.
Paczka papierosów Marlboro – 25,000 IDR.
Średni koszt posiłku w restauracji – 25,000 IDR.
Cheeseburger – 13,000 IDR.
Butelka wina – 300,000 IDR.
Butelka piwa importowanego (0,33 litra) – 38,000 IDR.
Kawa cappuccino – 27,000 IDR.
Kawa espresso – 19,000 IDR.
Litr benzyny – 8,600 IDR.
Bilet lokalny w jedną stronę – 4,000 IDR.
Cena pobytu w czterogwiazdkowym hotelu w Indonezji – 2,102,723 IDR.
Wiza
Pisemne zezwolenie na przekroczenie granicy uzyskane w Ambasadzie Indonezji w Polsce, lub w innym kraju ma 60 dni ważności. Warto wiedzieć, że wizę można przedłużać maksymalnie do 6 miesięcy bez konieczności opuszczania Indonezji (np. Bali).
Wiza „on arrival” (turystyczna), czyli ta uzyskana na lotnisku w Indonezji (na Bali), jest ważna 30 dni. Należy zaznaczyć, że wizę turystyczną można przedłużyć tylko raz – o kolejne 30 dni. Uwaga! „On arrival” jest wizą jednokrotną. Co to oznacza? Oznacza to tyle, że jeśli w trakcie ważności wizy turysta opuści Indonezję (Bali), zezwolenie stanie się bezwartościowe. Powtórny przyjazd do Indonezji (na Bali) będzie wymagał uzyskania kolejnej nowej wizy. Wiza trzydziestodniowa (turystyczna, „on arrival”) jest bezpłatna dla obywateli Polski.