Zalatana
Top

Hiszpania

Dlaczego Hiszpania?

Hiszpania – jedno z najbardziej poszukiwanych miejsc w Europie i na świecie. Dlaczego? Oferuje mnóstwo atrakcji dla turystów w każdym wieku. Niesamowita kombinacja dobrej pogody, pysznych dań, różnorodnej kultury w połączeniu z życzliwym usposobieniem mieszkańców sprawia, że miejsce to jest niezwykłe.

Piękne plaże, niezapomniane zachody i wschody słońca, bogata fauna i flora.

Kiedy jechać do Hiszpanii?

Temperatura latem wynosi powyżej 30˚C, a zimą 6-16˚C. Wrzesień i październik to najwilgotniejsze miesiące w roku. Najwięcej turystów przyjeżdża tu od czerwca do września. Jednak jeśli chcecie uniknąć tłumów, przyjedźcie wiosną, jest wtedy równie ciepło, co porą letnią. Coraz więcej osób decyduje się na podróż na Półwysep Iberyjski własnym samochodem. Taki też sposób podróżowania wybraliśmy. Podróż była całkiem przyjemna, choć była też swojego rodzaju wyzwaniem, ze względu na dwa koty, które nam towarzyszyły. Daliśmy radę:)

Hiszpania znajduje się w strefie Schengen. Oznacza to, że aby przekroczyć granicę, obywatelom z Polski wystarczy jedynie ważny dowód osobisty. Zamiast dowodu możemy wjechać do Hiszpanii także na podstawie ważnego paszportu. Wybierając się w podróż samochodem, dodatkowo należy zabrać:

  • ważne prawo jazdy (polskie),
  • aktualną polisę OC(polską),
  • jeśli podróżujemy pożyczonym autem, a właściciela nie ma z nami – pełnomocnictwo od właściciela samochodu (pisemne).

Samochodowa podróż do Hiszpanii w sprzyjających warunkach zajmuje około dwóch dni. Warto więc zaplanować w trakcie trasy także nocleg. My wzięliśmy namiot i spaliśmy po drodze na parkingach dla busów i kamperów:). Opcja niskobudżetowa i w letnich miesiącach naprawdę dobrze się sprawdza. Przejeżdżając przez Francję i Niemcy natkniecie się na sporo miejsc, gdzie znajdziecie nocleg, będziecie mogli wziąć prysznic i skorzystać z toalety. Dodatkowo będziecie czuli się bezpiecznie, bo spotkacie tam innych podróżujących. Wracając do trasy… Za najszybszą uchodzi ta, przez Niemcy i Francję, prowadząca do Madrytu. Decydując się na nią, najpierw należy skierować się w stronę Berlina, a następnie przejechać do granicy francuskiej autostradą nr 9 w stronę Nurnberg. We Francji natomiast najszybciej będzie wybrać autostradę A36 (E54/E60), a kolejno drogę A31 na Beaune oraz drogę A6. Należy kierować się do zjazdu w Lyonie na autostradę A7 (E15) oraz podążać w stronę Avignion. Następnie wystarczy zjechać na drogę A9 (E15) w kierunku francuskiego miasta Perpignan i granicy francusko-hiszpańskiej. Po przekroczeniu warto kierować się już bezpośrednio znakami na Madryt.W trakcie planowania budżetu na samochodową wycieczkę do Hiszpanii, oprócz kosztów benzyny, należy także uwzględnić koszty autostradowych winietek. Zwykle jest to kilka euro za przejazd jedną autostradą. Przy założeniu, że decydujemy się na zasugerowaną powyżej trasę przez Niemcy i Francję, koszty przejazdów autostradami, będą wyglądały następująco:

  • autostrady w Niemczech – są darmowe,
  • autostrady we Francji – od ok. 3 do ok. 15 euro za przejazd,
  • autostrady w Hiszpanii – od ok. 2 do ok. 5 euro za przejazd.

Co ciekawe, w Hiszpanii nie mamy do czynienia z klasycznymi, fizycznymi winietkami. Opłaty za przejazd pobierane są bezpośrednio bramkach, a zapłacić można kartą. Drobna rada:). Bądźcie uważni w czasie tankowania. Zawsze proście o paragon i sprawdzajcie, czy kwota jest adekwatna do zawartości paliwa w baku. Piszę o tym nie bez powodu, gdyż zostaliśmy po prostu oszukani na jednej ze stacji we Francji. Koszt całkowity przejazdu z Polski (z Krakowa) do Hiszpanii to około 2400 pln. Jadąc najszybszą trasą. Dla tych, którzy wolą szybszą opcję zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie samolot.

Loty

Najtańsze loty znajdziecie już w cenie 78 pln, aż do 1300-1500 pln. Dużo zależy od miejsca, do którego się wybieracie. Przykładowo:

  • do Reus od 126 zł
  • do Madrytu od 158 zł
  • do Walencji od 178 zł
  • do Barcelony od 185 zł
  • na Majorkę od 188 zł
  • do Malagi od 228 zł
  • do Alicante od 238 zł
  • do Sewilli od 239 zł

Najkorzystniej zarezerwować przelot w obie strony. Weekendy zawsze wypadają drożej. Warto dokonać rezerwacji wcześniej i sprawdzić kilka opcji zanim podejmiecie decyzję. Loty są bezpośrednie z Warszawy, Krakowa, Gdańska. Warto pamiętać o dodatkowych kosztach podróży, które są podobne – niezależnie od obranego kierunku oraz o odpowiednim ubezpieczeniu, jeśli planujecie wyjazd na własną rękę. Więcej na ten temat pisałam przy okazji Tajlandii o tutaj😊. Tanie loty znajdziecie tutaj i tutaj oraz tutaj🙂

Jak zaplanować podróż? Na co zwrócić szczególną uwagę i na co się przygotować? Zapraszam do lektury!

Przed wyjazdem, czyli wskazówki praktyczne:

Czy potrzebne wiza i paszport, o czym warto pamiętać?

Zawsze wymagane jest okazanie paszportu, z wyjątkiem obywateli Unii Europejskiej, Szwajcarii i krajów należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W tych przypadkach wystarczające jest posiadanie dokumentu tożsamości (z wyjątkiem osób niepełnoletnich, które muszą mieć przy sobie upoważnienie podpisane przez rodziców). Wiza jest obowiązkowa dla pozostałych turystów, z wyjątkiem sytuacji, gdy umowa międzynarodowa podpisana z Hiszpanią lub strefą Schengen stanowi inaczej lub gdy turysta ma zezwolenie na pobyt lub wizę długoterminową wydaną przez inne państwo strefy Schengen (zobacz oficjalną stronę internetową). Ponadto, władze mogą zażądać określenia i poświadczenie odpowiednią dokumentacją powodu podróży, jak np. rezerwacja zorganizowanej wycieczki, dowód istnienia zakwaterowania lub zaproszenie. We wszystkich przypadkach turysta musi być w stanie udowodnić dysponowanie dostatecznymi środkami finansowymi na pokrycie kosztów utrzymania w Hiszpanii i powrót do swojego kraju. Cala dokumentacja musi być ważna, mieć okres ważności wynoszący co najmniej trzy miesiące i być wydana w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Maksymalna długość pobytu turystycznego w Hiszpanii wynosi trzy miesiące. Więcej informacji i odstępstw można uzyskać na stronie hiszpańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Unii Europejskiej i Współpracy. Ponieważ warunki te mogą ulec zmianie, w celu weryfikacji wymienionych wymagań zalecamy, aby przed rozpoczęciem podróży skontaktować się z Konsulatem lub Ambasadą Hiszpanii.

Rodzaje wiz i gdzie je uzyskać

Wizy krótkoterminowe: są to ogólne wizy dla turystów, zezwalające na pobyt i poruszanie się po terenie Hiszpanii przez 90 dni. Są one wydawane przez ambasady lub konsulaty hiszpańskie w kraju pochodzenia obywatela. Są również ważne te wizy, które zostały wydane przez dowolny kraj członkowski Strefy Schengen.

Wizy długoterminowe: są one wymagane od każdego cudzoziemca, który chce przebywać w Hiszpanii przez ponad 90 dni, przy czym maksymalny okres pobytu wynosi 180 dni, z wyjątkiem obywateli Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii lub Szwajcarii.

Istnieje również tranzytowa wiza lotniskowa, wymagana w przypadku niektórych krajów trzecich.

Więcej informacji dla obcokrajowców na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

źródło: http://www.hiszpania-apartamenty.pl/przewodnik-po-hiszpanii

Jaką walutę zabrać i gdzie wypłacać pieniądze?

Obowiązującą w Hiszpanii walutą jest euro (€). Możecie sprawdzić jego oficjalną wartość na stronie internetowej Europejskiego Banku Centralnego. Wypłaty gotówki są zazwyczaj dokonywane z bankomatów w oddziałach bankowych. Ponadto w Hiszpanii znajdują się bankomaty do wypłat gotówki w centrach handlowych, dużych miastach, historycznych centrach małych miast. Jeśli chcecie wymienić swoje pieniądze na €, możecie zrobić to w kantorach wymiany walut, w wielu bankach oraz w znacznej części hoteli i biur podróży. Jeśli chcecie wysłać pieniądze z Hiszpanii lub pobrać pieniądze wysłane do Hiszpanii, możecie tego dokonać w biurach hiszpańskiego operatora pocztowego i kurierskiego (Oficina de Correos). W Hiszpanii można płacić gotówką w większości przypadków i zwykle akceptowane jest wyłącznie euro. Czasami, jeśli płatność jest dokonywana za pomocą automatu, może być konieczne płacenie kartą. Opcja płatności kartami kredytowymi i debetowymi, głównie Visa i Mastercard, jest bardzo powszechna. Mimo to do płatności kartą może być wymagana minimalna kwota w wysokości około 10 EUR, która może podlegać prowizjom w zależności od warunków karty. W momencie płatności nie jest akceptowane negocjowanie ustalonej ceny.

Bezpieczeństwo

Hiszpania jest jednym z najbezpieczniejszych krajów. Niemniej jednak przydatne mogą okazać się niektóre informacje. Nigdy nie nosimy przy sobie całej gotówki, jaką mamy, nie spacerujemy w samotności po zmroku, zwłaszcza na odludziach. Hiszpański numer telefonu awaryjnego to 112. Połączenie z tym numerem jest bezpłatne i jest on zawsze dostępny na terenie całej Hiszpanii. Pozwala na zlokalizowanie telefonu, z którego dzwonimy, a rozmowa może być przetłumaczona na wiele języków. Ponadto aplikacja mobilna Alertcops umożliwia również bezpośrednią komunikację z siłami porządkowymi i powiadomienie o wszelkiej nietypowej lub noszącej znamiona przemocy sytuacji. Aplikacja ta jest dostępna w języku hiszpańskim, angielskim, niemieckim, włoskim i rosyjskim.

źródło: http://www.hiszpania-apartamenty.pl/przewodnik-po-hiszpanii

Opieka medyczna

Temat, który zwłaszcza w obecnych czasach jest bardzo ważny. W nagłych wypadkach gwarantowana jest opieka medyczna dla wszystkich. Jest ona świadczona w szpitalach i niektórych ośrodkach zdrowia. Opieka medyczna w prywatnych ośrodkach zdrowia jest natomiast zawsze płatna. Opieka medyczna z powodu choroby lub wypadku jest bezpłatna dla obywateli Unii Europejskiej, Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu, o ile posiadają oni Europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ), a powodem ich podróży nie jest konkretne leczenie medyczne. Jeśli zapomni się karty TSE, trzeba będzie pokryć wszystkie koszty, a następnie poprosić o ich zwrot w swoim kraju. Jeśli wymagane jest przeprowadzenie zaprogramowanego leczenia, musi ono zostać zatwierdzone przez właściwą instytucję kraju pochodzenia za pośrednictwem formularza S2. Tutaj możesz sprawdzić poszczególne zawarte umowy dwustronne z Hiszpanią w kwestii opieki zdrowotnej. Obywatele Wielkiej Brytanii będą otrzymywać opiekę medyczną w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej w Hiszpanii do 31 października 2021 r. na tych samych zasadach i podlegając tym samym warunkom, które zostały ustalone przed 1 stycznia 2021 r. W Hiszpanii leki kupuje się w aptekach. Apteki można rozpoznać na ulicy po znaku zielonego krzyża. Osoby pochodzące z kraju należącego do UE lub państwa, które podpisało umowy z Hiszpanią, korzystają z tych samych świadczeń farmakologicznych, co Hiszpanie. Warto odpowiednio wcześnie zaopatrzyć się w kartę EKUZ.

Internet

W przypadku posiadania umowy z operatorem linii telefonii komórkowej na terenie Unii Europejskiej w Hiszpanii można łączyć się z Internetem na warunkach swojej taryfy zwyczajowej. Zatem za rozmowy, sms-y i mms-y płacimy tyle samo, co w kraju. Może być konieczne aktywowanie usługi roamingu u swojego operatora. W niektórych przypadkach operator może ograniczyć zużycie danych. W przypadku posiadania linii telefonii komórkowej z umową poza Unią Europejską za korzystanie z Internetu będzie pobierana dodatkowa opłata do zwyczajowej taryfy, która zależy od każdego operatora. Dobrym rozwiązaniem jest zakup karty SIM prepaid z pakietem danych o wielkości dostosowanej do potrzeb. Ponadto w Hiszpanii niezwykle powszechna jest dostępność połączeń Wi-Fi w hotelach, sklepach, ośrodkach rekreacji, restauracjach i niektórych budynkach publicznych, jak np. biblioteki.

Zwierzęta domowe

Ten punkt pojawia się po raz pierwszy w destynacji, a to dlatego, że tym razem przyjechały z nami futrzaki. Zatem jak podróżować ze zwierzętami? Istnieją trzy ogólne zasady: zwierzęta przyjeżdżają pod opieką swych właścicieli lub przedstawicieli, powinny być one odpowiednio zidentyfikowane, a zaświadczenie sanitarne zwierząt do towarzystwa powinno zawierać tekst w języku hiszpańskim. W większości przypadków zwierzę domowe będzie musiało zostać zidentyfikowane za pomocą czytelnego tatuażu lub mikroczipa. Jeśli macie szczeniaka, nie będzie on mógł podróżować z wami, jeśli ma mniej niż trzy miesiące i nie jest zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Będziecie mogli go ze sobą zabrać dopiero po 21 dniach od pierwszej szczepionki. Więcej szczegółów możesz znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa, Rybołówstwa, Żywności i Środowiska Naturalnego. Będąc w Hiszpanii, należy pamiętać, że zwierzęta zazwyczaj nie są akceptowane w restauracjach, czy na plażach. W przypadku psów częściej zezwala się na ich przebywanie w ogródkach. Może być wymagany kaganiec lub trzymanie psa na smyczy. Szukając zakwaterowania, zalecamy sprawdzenie możliwości wprowadzenia zwierzaka w momencie rezerwacji. Przeglądając strony oferujące wynajem, macie oznaczenia w postaci przekreślonego obrazka psa, lub wyraźnie jest napisane, że właściciel nie wyraża zgody na zamieszkanie ze zwierzęciem.  W transporcie publicznym w większości miast w Hiszpanii małe zwierzęta mogą zazwyczaj podróżować w transporterze. Psy o wadze przekraczającej 10 kilogramów mają bardziej ograniczony dostęp w prawie wszystkich przypadkach. Jeśli poruszasz się pociągiem, szybkie i dalekobieżne wymagają wystawienia biletu na zwierzę, nawet jeśli nie zajmuje ono miejsca. We wszystkich przypadkach te normy tolerancji zostają zachowane, jeśli nie ma sprzeciwu ze strony pozostałych klientów lub innych niedogodności.

Zwyczajowe godziny otwarcia

Czas w Hiszpanii odpowiada strefie czasowej UTC +1. Tutaj możesz sprawdzić, która jest obecnie godzina w Hiszpanii. Dwa razy w roku następuje zmiana godziny: latem i zimą. Pierwsza zmiana ma miejsce w ostatni weekend marca i wówczas przestawia się zegarek o godzinę do przodu. Druga zmiana odbywa się w ostatni weekend października i cofa się wtedy zegarek o godzinę do tyłu.

Jaki harmonogram obowiązuje zazwyczaj w Hiszpanii?

W przybliżeniu:

  • Można z łatwością zjeść śniadanie między godziną 7:00 i 12:00.
  • W godzinach od 12:00 do 14:00 bardzo typowe jest tzw. „ir de cañas”, czyli udawanie się ze znajomymi „na piwko” lub „ir de tapas” – spożywanie typowych hiszpańskich przekąsek. Zasadniczo chodzi tu o wrzucenie czegoś na ząb przed obiadem.
  • Restauracje zazwyczaj oferują obiady w godzinach od 13:00 do 16:00 i kolacje od 20:00 do 22:30. W dużych miastach i w sezonie letnim dość normalne jest serwowanie kolacji do godziny 23:30.
  • Procedura zameldowania w hotelach rozpoczyna się zwykle o godz.14:00, zaś wymeldowania kończy o godz.12:00.
  • Sklepy działają bardzo często w sposób nieprzerwany w godzinach od 10:00 do 21:00. Czasami zamykają się w godzinach od 14:00 do 17:00, w szczególności latem.
  • Przedstawienia teatralne, koncerty i spektakle rozpoczynają się zazwyczaj między godz. 20:00 i 21:00. Latem godzina ta może ulec przesunięciu nawet do godziny 22:00 lub 23:00.
  • Autobusy publiczne w dużych miastach kursują zwykle między godz. 6:00 a 23:00, zaś metro funkcjonuje zazwyczaj dłużej. Między godziną 23:30 a 6:00 kursują na ogół linie nocne.
  • W niedzielę zazwyczaj zamykają się sklepy i lokalne handlowe. Zazwyczaj, bo zależy to od rejonu, w którym się znajdujecie i regulacji wewnętrznych. Niektóre sklepy, jak mieliśmy okazję się przekonać funkcjonują również w niedzielę, jak np. Lidl.

Gdzie się zatrzymać

To pytanie nieodłącznie związane jest z długością pobytu, jaki planujecie i rejonem Hiszpanii. Jeśli jest to tradycyjny wyjazd wakacyjny, wówczas najlepszą opcją będzie wynajęcie hotelu, lub apartamentu, np. poprzez booking.com. Ranking najlepszych hoteli w Hiszpanii, znajdziecie tutaj. Wiele zamków, czy pałacyków oferuje zakwaterowanie w atrakcyjnych cenach. Jeśli chcecie pozostać tutaj na dłużej, warto zapoznać się z warunkami wynajmu mieszkań na tzw. wynajem długoterminowy.

Jeśli zdecydujecie się na tą opcję, możecie się spodziewać, że trzeba wypełnić wniosek u agenta nieruchomości i musicie mieć przygotowaną równowartość miesięcznego czynszu. Zwykle kwota ta jest wpłacana do depozytu, podczas podpisania umowy.

Zazwyczaj będziecie proszeni również o dostarczenie:

Jak znaleźć nieruchomość w Hiszpanii i ile to kosztuje?

Podobnie jak w przypadku innych krajów, najczęstszym sposobem na wynajem mieszkania w Hiszpanii jest agencja nieruchomości (inmobiliarias), portale nieruchomości online, ogłoszenia w prasie lub poszukiwania na Facebook. Oprócz hiszpańskich portali nieruchomości wymienionych poniżej, możesz znaleźć nieruchomości wymienione na stronach internetowych nieruchomości w innych krajach, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Jednak często będą one skierowane do turystów i dlatego mogą być droższe. Jeśli znajdziesz nieruchomość za pośrednictwem agenta nieruchomości, ważne jest, aby wiedzieć, że koszty ponosi właściciel. Jeśli jednak poprosisz agenta o znalezienie nieruchomości dla Ciebie, możesz zapłacić za tę usługę. Będzie to zwykle od 250 € do wysokości jednego miesięcznego czynszu.

W poszukiwaniu mieszkania, mogą być pomocne portale nieruchomości np.

Wynajem wakacyjny czy krótkoterminowy wymaga licencji właściciela. Podczas gdy właściciel na wynajem długoterminowy takiej licencji już nie potrzebuje. W rezultacie nieruchomości różnią się jakością opisu oraz jego dokładnością. Portale nieruchomości, które oferują języki inne niż hiszpański, czasami używają automatycznych tłumaczeń maszynowych, dlatego upewnij się, że rozumiesz wszystko to co jest napisane w ogłoszeniu, aby nie tracić potem niepotrzebnie tak cennego czasu. Podobnie jak w wielu krajach europejskich, wynajem mieszkania w Hiszpanii jest zazwyczaj ogłaszany z podanym kosztem miesięcznego czynszu i powierzchnią mieszkalną w metrach kwadratowych. Ogłoszenie powinno również zawierać informację, czy nieruchomość jest umeblowana, czy nie. Jednakże, ponieważ nie ma tu jednoznacznych norm, nieumeblowane nieruchomości mogą być całkowicie puste, pozbawione urządzeń kuchennych lub zawierać kilka mebli pozostawionych przez właściciela. Podobnie, umeblowane nieruchomości mogą być wyposażone kompleksowo i posiadać przedmioty kuchenne, lub umeblowane bardzo podstawowo – więc jeśli oglądasz umeblowaną nieruchomość, upewnij się, które meble pozostają. Jedną z opcji jest wysłanie e-maila do agenta nieruchomości, aby to potwierdzić lub najlepiej otrzymać odpowiedź na piśmie. Wszystkie nieruchomości w przypadku wynajmu długoterminowego muszą posiadać certyfikat efektywności energetycznej. To prosty wskaźnik, który pomoże ci znaleźć mieszkania, które będą drogie w ogrzaniu lub które są starsze, ponieważ nowe nieruchomości będą posiadały zazwyczaj dobrą ocenę energetyczną.

Twój właściciel prawie na pewno poprosi o depozyt w wysokości miesięcznego czynszu, zanim się wprowadzisz do nowego lokum.

Hiszpańscy najemcy mają bardzo złą reputację w sprawie płatności, więc wielu hiszpańskich właścicieli nie ma zaufania i może poprosić o dodatkowe gwarancje. Oto kilka przykładów tego, o co właściciel może poprosić:

  • Jedna lub więcej dodatkowych czynszów,
  • Gwarancja bankowa. Jest to alternatywny depozyt, który bank wypłaca wynajmującemu w imieniu najemcy w przypadku braku spłaty czynszu,
  • Pisemna gwarancja od pracodawcy, rodzaj zaświadczenia, w którym pracodawca gwarantuje wypłatę czynszu właścicielowi, jeśli najemca przestaje płacić. Pełne szczegóły dotyczące prawa najmu w Hiszpanii znajdują się na stronie rządowej (w języku hiszpańskim).

Ceny mieszkań są różne i uzależnione od standardów, ilości pokoi, lokalizacji. Apartamenty będą droższe tuż przy plaży i tym samym tańsze poza miastem. Małe 45-50 metrowe mieszkanie można znaleźć już w cenie 350-400 euro za miesiąc. Pamiętać jeszcze należy o dodatkowych kosztach, jak opłata czynszu (zależna od miejsca), depozyt (w zależności obejmuje miesiąc bądź dwa, a nawet trzy) , odpłatność dla agenta nieruchomości, dodatkowe koszty jak internet, woda, ogrzewanie (warto upewnić się, czy są wliczone w cenę). Przy zakupie, czy wynajmie mieszkania niezwykle ważne jest, aby było one naświetlone(słoneczne), w innym przypadku możemy w okresie zimowym mieć problem z grzybem na ścianach. Dobrze, aby miało klimatyzację (zimne i ciepłe powietrze).

źródło:http://www.hiszpania-apartamenty.pl/przewodnik-po-hiszpanii.html

Co i za ile, czyli ceny w Hiszpanii

Wbrew pozorom w Hiszpanii nie jest tak drogo, jak mogłoby się wydawać zważywszy na strefę euro. Można powiedzieć, że są zbliżone do naszych w Polsce, a niektóre produkty spożywcze są wręcz tańsze. Szczegółowe zestawienie cen, czyli co i ile kosztuje znajdziecie tutaj.

Transport

Wypożyczalnie samochodów w Hiszpanii, należą do najtańszych w Europie. Jeżeli wybierasz się na wakacje do Hiszpanii lub poszukujesz nieruchomości w Hiszpanii, najlepszą opcja będzie wypożyczenie auta bezpośrednio na lotnisku. Można to teraz zrobić najwygodniej przez internet, gdzie możesz wybrać z jakiego lotniska chcesz odebrać swoje auto na pobyt w Hiszpanii. Opłata zwykle jest kartą kredytową. Szczególnie ważna jest ta informacja dla osób wybierających się do Hiszpanii podczas okresu wakacyjnego. Warto zarezerwować samochód z wypożyczalni z wyprzedzeniem. Często się zdarza w lipcu i sierpniu np. na takich lotniskach jak Alicante lub Malaga, iż po prostu wszystkie auta są wypożyczone. Warto zarezerwować samochód z wyprzedzeniem przez internet.

Pociągi
Podróżowanie pociągiem po Hiszpanii. Informacje. Dowiedz się więcej z naszego Przewodnika po Hiszpanii o wszystkich połączeniach kolejowych w Hiszpanii. Także połączenia tras pociągów Hiszpanii z innymi krajami Europy, Portugalia, Francja.
Hiszpania posiada jedne z najnowocześniejszych systemów kolejowych nie tylko w Europie, ale i na świecie. Podróż pociągiem po Hiszpanii to prawdziwa przyjemność, pociągi są najwyższej jakości. Punktualne, ale niestety nie jest to najtańsza forma transportu w Hiszpanii. Czasami można znaleźć tańszy samolot z np. Alicante do Madrytu niż bilet kolejowy z Alicante do Madrytu. Dowiedz się wszystkiego o hiszpańskiej kolei z naszego przewodnika po hiszpańskich kolejach.

Autobusy
Podróżowanie w Hiszpanii autobusami. Niezbędne informacje. Zobacz wszystkie połączenia komunikacyjne i autobusowe na terenie Hiszpanii. Linie autobusowe docierają do każdego zakątka Hiszpanii. Zobacz rozkłady jazdy autobusów w Hiszpanii, a także połączenia międzynarodowe z Hiszpanii do innych krajów.
Każde miasto w Hiszpanii, nie ważne jak małe, posiada swoje autobusy lokalne (miejscowe). Autobusy są zarządzane przez lokalne władze miasta. Zwykle przystanki autobusowe są wyraźnie oznaczone, a rozkład jazdy (horarios) dobrze widoczne na przystanku autobusowym. Kursowanie i rozkład jazdy autobusów miejscowych w soboty i niedziele, różni się od dni powszednich.
W dużych miastach takich jak np. Madryt lub Barcelona, oprócz zwykłego biletu można wykupić bilet na 10 przejazdów, cena za przejazd w wypadku zakupu takiej karty, jest niższa niż kupując pojedyńczy bilet. Bilet zwykle można kupić po wejściu do autobusu, u kierowcy.

Samoloty
Informacje o połączeniach lotniczych wewnątrz Hiszpanii. Zobacz w naszym przewodniku połączenia lotnicze do Hiszpanii i wewnątrz Hiszpanii. Tanie lotnicze do Madrytu, Barcelony, Sewilli, Walencji i innych hiszpańskich miast. Kup tani bilet lotniczy przez internet. Odwiedź też stronę w przewodniku poświęconą lotniskom w Hiszpanii. Spis wszystkich lotnisk na terenie Hiszpanii. Wybierasz się na wakacje lub zwiedzanie Hiszpanii? Sprawdź gdzie najlepiej będzie dolecieć do Hiszpanii z Polski lub jakiegokolwiek innego kraju w Europie i nie tylko.

Lotniska
Sprawdź wszystkie lotniska w Hiszpanii. Lista lotnisk w Hiszpanii, na kontynencie, na Balearach i na Wyspach Kanaryjskich. Zobacz dokładnie każde lotnisko w Hiszpanii. Jeżeli planujesz zakup taniego biletu lotniczego w Hiszpanii z pewnością ten rozdział naszego przewodnika po Hiszpanii bardzo przyda ci się w planowaniu podróży do Hiszpanii.

Samochód

Podróżowanie po Hiszpanii samochodem, informacje praktyczne dla kierowcy. Dowiedz się jak najlepiej i najwygodniej podróżować przez Hiszpanię samochodem. Autostrady, opłaty, drogi lokalne, transport kołowy w Hiszpanii. Dowiedz się z naszego przewodnika po Hiszpanii o przepisach drogowych w Hiszpanii. Limit alkoholu we krwi, przepisy drogowe, ograniczenia prędkości w Hiszpanii, itp.
Hiszpania posiada fantastyczną sieć autostrad i dróg szybkiego ruchu. Część autostrad w Hiszpanii jest płatna. Przydatne informacje jeżeli wybierasz się samochodem do Hiszpanii na wakacje.

Promy
Połączenia promowe w Hiszpanii. Połączenia krajowe i międzynarodowe. Informacje. Dowiedz się z naszej bazy informacji o Hiszpanii, o wszystkich połączeniach promowych z i do Hiszpanii. Połączenia Hiszpanii z Afryką, Maroko, Algieria. Połączenia Hiszpanii z Francją, Wielką Brytanią, oraz połączenia promowe z Hiszpanii do krajów basenu Morza Śródziemnego. Zarezerwuj bilet promowy jeżeli wybierasz się do Afryki z Hiszpanii lub przeprawiasz się promem z Santander do Wielkiej Brytanii. Wszystkie potrzebne informacje dla poszukujących promu z i do Hiszpanii.

Taksówki i metro

Kolejnym alternatywnym środkiem transportu w Hiszpanii, ale raczej tylko w dużych miastach, może być taksówka lub metro. Szczególnie polecamy w dużych metropoliach jak Madryt, Barcelona, Sewilla lub Walencja. Taksówki w Hiszpanii są bardzo czyste, zadbane i kierowcy z reguły bardzo przyjaźni w stosunku do podróżujących obcokrajowców. Nie ma możliwości jakiegokolwiek „naciągania” lub oszustwa klienta. Taksówki posiadają taksometry i są legalnie zarejestrowane. Dotyczy to każdego miasta w Hiszpanii.

Metro w Hiszpanii posiadają je największe metropolie hiszpańskie, wśród nich jest metro w Barcelonie i metro w Madrycie. Także Sewilla, Walencja posiadają własne metra.
Generalnie odradzamy podróżowanie po największych miastach Hiszpanii własnym samochodem. W miastach jak Madryt, Walencja, Sewilla, San Sebastian, Bilbao i Barcelona jazda po mieście, szczególnie w godzinach szczytu może być ekstremalnie stresująca. Ogromny „traffic”, tłok, nieznajomość dróg i połączeń w takich metropoliach nawet kierowcę z najlepszymi umiejętnościami może wyprowadzić z równowagi. Generalnie sama podróż po Hiszpanii to przyjemność i bezpieczeństwo, bez względu na środek transportu. Jest to zaawansowany i nowoczesny kraj, który z pewnością warto poznać.

Informacje praktyczne, w oparciu o własne doświadczenia, oraz o wiedzę i informacje dostępne na stronach: http://www.hiszpania-apartamenty.pl/przewodnik-po-hiszpanii,transport-w-hiszpanii,24.html, https://www.gov.pl/web/dyplomacja/hiszpania, https://hispanico.pl/co-musisz-wiedziec-przed-wyjazdem-do-hiszpanii/, http://hiszpania-portal.pl/podstawowe-informacje-o-hiszpanii/, https://www.peregrynacje.pl/hiszpania-info-ogolne.html i inne źródła wiedzy.

Serdecznie polecam:).

11

dodaj komentarz