Zalatana
Top

Cracow

To piękne miasto położone w południowej Polsce, nie bez powodu otrzymało nieformalny tytuł Miasta Królów. Dawna stolica Polski ma wiele do zaoferowania. Począwszy od centrów nauki, muzeów, przez piękne okolice Parku Tynieckiego, sąsiedztwo Ojcowa, Krakowskie Dolinki, urocze kamienice, klimatyczne bary, restauracje, imprezowe knajpki. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Złote nuty spadają na Rynek i dokoła muzyki jest w bród, po królewsku gotuje Wierzynek, a kwiaciarki czekają na cud...

Słowa i muzyka: Andrzej Sikorowski, śpiewają Andrzej Sikorowski i Grzegorz Turnau

Kraków w czołówce europejskich destynacji

Położony nad Wisłą Kraków co roku przyciąga rzesze turystów wpisując się do czołówki najbardziej pożądanych destynacji w Europie i na świecie. Targi bożonarodzeniowe na Rynku Głównym od ponad ćwierćwiecza na stale wpisały się w pejzaż przedświątecznego Krakowa, ciesząc się niezmiennym powodzeniem krakowian i turystów. W zestawieniu z 2019 roku najpiękniejszych bożonarodzeniowych jarmarków na świecie, przygotowanym przez CNN, Kraków znalazł się obok Wiednia, Nowego Jorku i Brukseli, w zaszczytnym gronie najlepszych. Czytelnicy brytyjskiego dziennika „The Guardian” docenili Nową Hutę. Krakowska dzielnica została wyróżniona za bliskość terenów zielonych i tanie mieszkania. Brytyjski magazyn „Which?” w 2019 roku, umieścił Kraków na czele rankingu najlepszych miast na krótkie wyjazdy tzw. „city breaks” w Europie, przygotowanego na podstawie opinii czytelników, którzy oceniali 43 miasta. Kraków znalazł się w grupie najlepszych 10 miast świata w rankingu globalnego serwisu turystycznego TripAdvisor. Jest to dowód, że starania o budowanie świetnej marki Krakowa przynoszą rezultaty. Hotele, kawiarnie, puby, imprezy organizowane przez Kraków – to wszystko powoduje, że goście przyjeżdżający do miasta bardzo je doceniają. Więcej o tym, co dzieje się w Krakowie możecie poczytać tutaj i tutaj  Wysoka pozycja Krakowa oznacza, że podróżni z całego świata piszą pochlebne recenzje. Miasto oferuje szereg atrakcji, gdzie każdy mól książkowy, podróżnik, czy miłośnik sztuki znajdzie coś dla siebie.

Tradycje

To miejsce żyje i bez wątpienia jest jednym z piękniejszych miast w Europie (dla mnie najpiękniejszym). Krakowskie tradycje na stałe również wpisały się w kalendarz życia miasta. Comber Babski, Rękawka, Festiwal Pierogów, czy Wianki sprawiają, że jest magicznie i wyjątkowo. Więcej o krakowskich tradycjach możecie poczytać tutaj.

Ciekawe miejsca

Mieszkam tutaj stosunkowo niedługo, być może dlatego ciągle odkrywam coś innego, coś mnie zaskakuje i zachwyca. Lubię tą „tajemnicę” Starego Miasta, którą mogę odkrywać. W Krakowie, oprócz miejsc znanych i typowo turystycznych, można odkryć enklawy ciszy i spokoju. Odwiedzając to miasto, zazwyczaj skupiamy się na Wawelu i to jest zdecydowanie number one. Również Rynek Główny zasługuje na to, żeby znaleźć się w pierwszej trójce, jednakże ranking może być subiektywny. Co kto lubi. Do miejsc zdecydowanie polecanych, mogłabym dodać Kopiec Kościuszki, z którego rozciąga się panorama na całe miasto, Kopiec Kraka, Lasek Wolski. Kilka minut piechotą od Kopca Kraka znajduje się Kamieniołom Liban. Nie tylko fani natury znajdą tu coś dla siebie, to miejsce jest też łakomym kąskiem dla fanów kina!

Dlaczego? Kamieniołom znalazł się w popularnym filmie Stevena Spielberga, “Lista Schindlera” z 1994 roku. Imitował krakowskie getto, dlatego nawet dziś możesz tam znaleźć filmowe rekwizyty, na przykład skały imitujące żydowskie groby. Latem można podziwiać turkusową wodę Krakowskiej Chorwacji, czyli Zakrzówek. Miejsce pełne jest głównie studentów spędzających tutaj weekendy, czy wakacje, ale urokliwe, zwłaszcza o poranku. Jest to również centrum dla nurków i niestety miejsce, w którym co roku dochodzi do tragedii. Obok Zakrzówka znajdują się Skałki Twardowskiego, na które można uciec z dala od zgiełku miasta. IX wieczny Cmentarz Rakowicki jest miejscem, gdzie można przystanąć na chwilę w gonitwie dnia codziennego, zastanowić się nad życiem i przy okazji podziwiać piękne rzeźby i pomniki. Są tam pochowani zwykli ludzie oraz wiele sław z dziedziny kultury, sztuki. Możemy oddać tutaj hołd Janowi Matejce, Wisławie Szymborskiej oraz wielu innym. Ciekawostką, którą odkryłam niedawno są „Kolorowe Schody” na ulicy Tatrzańskiej. Nieco wyblakła już atrakcja wprawia nadal w dobry nastrój z powodu optymistycznych cytatów znajdujących się na stopniach, a po „podrasowaniu” jest też dobrym materiałem na zdjęcie na instagrama😊. Z serca miasta dojdziesz piechotą do Parku Jordana. Zatrzymaj się, aby podziwiać przepiękną zieleń. Tytano – zbiór budynków po dawnej fabryce tytoniu, któremu nadano nowe życie przekształcając to miejsce w puby, kawiarnie i restauracje. Nie ma drugiego takie miejsca w Krakowie. Ma ono nieco hipsterski klimat, więc jeśli to coś dla ciebie, leć je obczaić! Kolejne miejsce, które niewątpliwie wprowadzi cię w czasy PRL-u i zmienia się na lepsze, zostawiając za sobą niechlubną historię to Nowa Huta. Znajdziesz tutaj muzea, parki, mnóstwo zieleni, które przeniosą cię w zupełnie inny świat. Jeśli lubisz odkrywać inne światy, koniecznie zajrzyj do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Znajduje się w centrum miasta i to kolejne miejsce, w którym natura pozwoli ci odpocząć. Popatrz na wspaniałe egzotyczne rośliny i poczuj się jak na wakacjach. Możesz również „spojrzeć na wszystko z góry” i odwiedzić restaurację z widokiem na szczycie budynku Akademii Muzycznej w Krakowie.

Kulinarne podróże

O tym, że jestem „sweet tooth” wie każdy, kto mnie zna. Uwielbiam jedzenie, zwłaszcza słodycze i lubię przenosić się do innych, ciekawych miejsc, które przywodzą mi na myśl odwiedzone kraje, lub skłaniają do kolejnych podróży. W ciągu ostatnich kilku lat wraz z przyjaciółmi stworzyłam swoisty ranking top 5 klimatycznych miejsc z dobrym jedzeniem i pięknym wystrojem. Jest ich oczywiście o wiele więcej, dla mnie jednak ścisłą czołówkę otwierają:

Szara Gęś w Kuchni – gdzie możesz skosztować kuchni polskiej oraz niezwykłych deserów w pięknej scenerii

La Campagna – przepiękny ogród, niezwykle romantyczny, idealna na wieczór we dwoje, z włoską kuchnią w tle

Copernicus – renesansowa restauracja inspirowana dworską kuchnią polską

Acqua e Vino – nowy styl wnętrza, nienaganna obsługa, dbałość o szczegóły i wyłącznie włoska kuchnia ze świeżych i wysokiej jakości produktów

Zazie Bistro – gdzie skosztujecie specjałów kuchni francuskiej

Do listy mogłabym dopisać jeszcze restaurację wegetariańsko – azjatycką – Pod Norenami, czy gruzińskie Chaczapuri (lista ciągle się wzbogaca). Więcej o kulinarnych inspiracjach możesz poczytać tutaj. 

Miasto literatury

Sześć lat temu 21 października Kraków uzyskał tytuł Miasta Literatury Unesco. Miasto Szymborskiej, Miłosza, Lema, Conrada i Wyspiańskiego znalazło się wtedy w zaszczytnym gronie siedmiu ośrodków miejskich – od Ameryki po Australię – których literacka tradycja zadecydowała o członkostwie w międzynarodowej Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Zgodnie z założeniami wniosku o przyjęcie do sieci Kraków realizuje w ostatnich latach kompleksowy program promocji czytelnictwa i edukacji literackiej oraz buduje systemy wsparcia lokalnego rynku książki i środowisk twórczych, w tym debiutantów. O tym, dlaczego Kraków jest gwarancją najciekawszych literackich doświadczeń, świadczy także współczesna oferta kulturalna miasta. Wielobarwne życie literackie Krakowa, silne marki festiwalowe, prężnie rozwijające się kameralne księgarnie, a także liczne premiery książek i partnerstwa to najlepsze przykłady na to, że Miasto Literatury UNESCO nie daje nigdy odetchnąć czytelnikom. Choć przykłady takich wydarzeń można mnożyć, w pierwszej kolejności warto wspomnieć Festiwalu Conrada, uhonorowanym Nagrodą EFFE Award dla pięciu najlepszych festiwali w Europie, czy czerwcowym Festiwalu Miłosza – największym wydarzeniu poetyckim w Polsce. Co roku Kraków obchodzi ważne literackie jubileusze i rocznice, jak choćby urodziny Stanisława Lema, organizuje również pasma literackie na festiwalach muzycznych, np. podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej czy Festiwalu Misteria Paschalia. W Krakowie odbywają się też bijące kolejne rekordy popularności Międzynarodowe Targi Książki.

W Krakowie miłośnicy wszystkich gatunków literackich mogą czuć się pożądanymi gośćmi. Festiwal Literatury dla Dzieci, Festiwal Non-Fiction, Festiwal Popkultury Confiction, Krakowski Festiwal Komiksu, wydarzenia dla dzieci, Krakowski Kiermasz Książki czy Noc Poezji – to zaledwie niewielki procent inicjatyw i wydarzeń, które docierają ze swoim literackim przesłaniem do zróżnicowanych (także wiekowo) grup odbiorców o różnorodnych zainteresowań czytelniczych.

Gdzie się zatrzymać?

Miasto z tradycją musi mieć w swojej ofercie niezwykłe miejsca, gdzie można się zatrzymać. Moje top places to Hotel i Spa „Farmona” – gdzie można odpocząć w atmosferze ciszy w parku, skorzystać z relaksu podczas masażu ciepłymi kamieniami, „Hotel Stary” – jest laureatem renomowanego paryskiego konkursu Prix Villégiature, zdobywcą tytułu „najpiękniejszego hotelowego wnętrza w Europie”. Tradycja idealnie współgra tu z nowoczesnością. Kolejnym niezwykłym miejscem jest hotel „Indigo” -gdzie miłośnicy sztuki z pewnością będą oczarowani nietuzinkowym wnętrzem i panującą tam atmosferą, do listy dołączę jeszcze Hotel Puro –  w odległości spaceru od najlepszych restauracji, kawiarni, sklepów i historycznych atrakcji,  oraz Bachleda – gdzie w restauracji Gavi podawane jest śniadanie w formie bufetu ze świeżych produktów od lokalnych dostawców, a goście mogą zrelaksować się w hotelowym spa, w którym mieści się kryty basen z hydromasażem i biczami wodnymi, sucha sauna, caldarium i centrum fitness.

Sztuka i nauka dla każdego

Kraków, to miasto z historią a to oznacza różnorodność muzeów. Wśród nich znajdziesz m.in. muzea historyczne, specjalistyczne, muzea sztuki, edukacji. Wśród nich: Muzeum Inżynierii Miejskiej, Fabrykę Schindlera, Muzeum pod Sukiennicami (które daje możliwość przeniesienia się w czasie i poznania historii Krakowa), Muzeum Manggha, Muzeum Farmacji, Muzeum Witrażu, Muzeum Collegium Maius i wiele innych. Dla każdego, coś dobrego😊

Okiem turysty, czyli przydatne” tipy”

  1. Jeśli planujesz częste wizyty w krakowskich muzeach czy galeriach to możliwość zaoszczędzenia pieniędzy da nam specjalna karta turystyczna. Dostępna w kilku wersjach umożliwia darmowy wstęp do wielu obiektów oraz zniżki przy wizytach w restauracjach. Możemy skorzystać z wersji:
  • Wersja trzydniowa pełna – 140 złotych
  • Wersja trzydniowa (bez transportu i komunikacja miejskiej) – 90 złotych
  • Wersja trzydniowa (bez transportu i komunikacja miejskiej, ulgowa) – 80 złotych
  • Wersja dwudniowa pełna – 120 złotych

Pełna wersja obejmuje: 40 najważniejszych muzeów i atrakcji w Krakowie + zniżki: restauracje, wypożyczenie samochodu, kino + nielimitowana komunikacja miejska + transport z lotniska + transport do Kopalni Soli w Wieliczce.
Wersja niepełna to: 40 najważniejszych muzeów i atrakcji w Krakowie + zniżki: restauracje, wypożyczenie samochodu, kino.

Aktualne ceny i informacje można znaleźć na oficjalnej stronie.

  1. Podróżując taksówkami nie daj się oszukać. Kierowcy często niestety korzystają z nieświadomości turystów, zatem nie przepłacaj. Warto uważać na taksówki zgarniane “z ulicy” przy dworcu czy na krakowskim lotnisku. Tu ceny mogą być niemiłym zaskoczeniem, dlatego osobiście jako mieszkańcy Krakowa zwykle korzystamy z usług mobilnych aplikacji transportowych.
  2. Kraków to jedno z droższych polskich miast. Warto pomyśleć wcześniej o zarezerwowaniu noclegu – w sezonie znalezienie czegoś taniego może się okazać trudne.
  3. Wiele krakowskich muzeów ma swoje bezpłatne dni. Bez płacenia więc zwiedzimy więc: w poniedziałki Muzeum Historyczne Stara Synagoga (ul. Szeroka 24) czy Fabrykę Schindlera – uwaga ograniczona liczba wejściówek (ul. Lipowa 4), we wtorki Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Muzeum Lotnictwa Polskiego (aleja Jana Pawła II 39), a w niedziele Muzeum Narodowe (aleja 3 maja 1), Muzeum Mehoffera (ul. Krupnicza 26), Dom Matejki (ul. Floriańska 41), Sukiennice (Rynek Główny 3) i Wawel.
  4. Poszukując czegoś do zjedzenia zdecydowanie niższe ceny znajdziesz poza Rynkiem niż w jego pobliżu.
  5. Przez wiele lat uważano, że najniebezpieczniejszą częścią miasta jest Nowa Huta. Jednak według statystyk policyjnych najłatwiej stracić portfel na Starym Mieście. Lepiej więc unikać tłoku i dużych zgromadzeń ludzi.
  6. Jeżdżąc komunikacją miejską lepiej trzymać torby i walizki przy sobie i nie pozostawiać ich bez opieki. Tak samo z telefonem, portfelem, torbą z laptopem czy aparatem fotograficznym, zwłaszcza jeśli siedzimy w którymś z kawiarnianych ogródków przy Rynku lub na Kazimierzu.
  7. Miasto wyciska z kierowców ogromne pieniądze za parkowanie. Przy centrum to aż 7 złotych za godzinę! Bilet z jednej podstrefy nie zawsze ważny jest w drugiej. Warto też pamiętać o tak zwanych strefach ograniczonego ruchu z wjazdem dla osób z uprawnieniami. W centrum wjazd do strefy bez uprawnień może skończyć się drogimi problemami dla kierowcy. Warto też pamiętać, by nie zastawiać i nie blokować tramwajów. Koszt odholowania i mandatu może być wysoki.
  8. Po Krakowie możemy poruszać się samochodem, rowerem, autobusami i tramwajami. W zależności od preferencji, pogody, cen. Tutaj znajdziecie więcej informacji na temat tego, jak poruszać się po mieście i za ile?
2

dodaj komentarz